رسانه تخصصی روابط بین الملل

تقابل آمریکا و روسیه این بار در نشست گروه ۲۰

نشستی که عکس یادگاری نداشت

Diplomacyplus.ir/?p=3593
بعضی از اعضای گروه ۲۰ گفته بودند نمی‌خواهند با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک قاب عکس قرار بگیرند.

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو گروه ۲۰ در بالی با ژست‌های تقابل‌جویانه روسیه و کشورهای غربی به ویژه آمریکا پایان یافت.

روزنامه نیویورک‌پست نوشته وزیران خارجه کشورهای گروه ۲۰ که به شهر «بالی» در اندونزی آمده بودند پس از پایان این اجلاس، بر خلاف رسم هر ساله با یکدیگر عکس یادگاری نگرفتند.

دلیل امتناع از گرفتن این عکس یادگیری این بود که بعضی از اعضای گروه ۲۰ گفته بودند نمی‌خواهند با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک قاب عکس قرار بگیرند. خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داده که «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا عامل اصلی بایکوت این مراسم عکس بوده است.

علاوه بر این، بلینکن و کشورهای غربی تصمیم گرفتند از حضور در جلسه پذیرایی که روز پنجشنبه برگزار شد هم به دلیل حضور سرگئی لاوروف در آنجا خودداری کنند. وزیر خارجه اندونزی گفت تصمیم این وزرا را درک می‌کند و به آن احترام می‌گذارد.

سرگئی لاوروف در پاسخ به این سوال که چرا عکس یادگاری گرفته نشد گفت: «من کسی را برای اینکه با من عکس بگیرد دعوت نکردم.»

از طرف دیگر رسانه‌های بین‌المللی روز جمعه گزارش دادند «سرگئی لاوروف» هم حین سخنرانی وزیر خارجه آلمان جلسه را به نشانه اعتراض ترک کرد.

اجلاس گروه ۲۰ اولین مواجهه سرگئی لاوروف با مقام‌های کشورهای غربی از زمان آغاز جنگ در اوکراین در ماه فوریه (اسفند) بود. لاوروف از روسیه‌هراسی کشورهای غربی به شدت انتقاد کرد.

وزیر خارجه روسیه در یک سخنرانی کوتاه در بالی گفت: «اگر غرب نمی‌خواهد گفت‌وگو انجام شود و آرزو می‌کند که اوکراین در میدان جنگ بر روسیه غلبه کند در این صورت احتمالاً چیزی برای گفت‌وگو با غرب وجود نخواهد داشت.»

دیپلمات کهنه‌کار روسیه‌ای که در جلسه بین نمایندگان عربستان سعودی و مکزیک نشسته بود از غرب بابت ارسال سلاح به اوکراین نیز انتقاد کرد. لاوروف هنگام سخنرانی «آنالنا بائربوک»، وزیر خارجه آلمان جلسه را ترک کرد.

لاوروف بعد از خروج از جلسه درباره اظهارات روس‌هراسانه کشورهای غربی گفت: «متجاوز، مهاجم، اشغالگر. امروز از این حرف‌ها زیاد شنیدیم. برخی از سخنرانی‌های امروز برای نمایش انجام شدند.»

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونستک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونستک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

دولت اوکراین اما استقلال دونستک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی« خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

به رغم حمایت‌های غربی‌ها، در صحنه میدانی روسیه توانسته لوهانسک در منطقه شرقی دونباس اوکراین را به کنترل خود درآورده و در تلاش برای تسلط بر همه مناطق دونتسک است./فارس

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط