رسانه تخصصی روابط بین الملل

مناقشه روسیه-اوکراین تهدیدی برای طرح گازی نورداستریم-۲

Diplomacyplus.ir/?p=5203
مقام‌های ایالات متحده اعلام کردند که حمله روسیه به اوکراین تهدیدکننده خط لوله انتقال گاز نورداستریم-۲ خواهد بود.

به گزارش دیپلماسی پلاس از رویترز، مقام‌های ایالات متحده آمریکا به اعضای کنگره این کشور اعلام کردند که با آلمان توافق کرده‌اند در صورت حمله نظامی روسیه به اوکراین، خط لوله انتقال گاز نورداستریم-۲ تعطیل شود.

کاخ سفید اعلام کرد که آلمان در صورت تهاجم روسیه به اوکراین، درباره خط لوله نورد استریم-۲ تعهدهایی داده است، این خط لوله گاز طبیعی روسیه را از بستر دریای بالتیک به آلمان منتقل می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه (۱۶ آذرماه) به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که غرب نگران تهاجم روسیه به اوکراین است و هشدار داد اگر مسکو تهاجم نظامی را آغاز کند با عواقب شدید اقتصادی و تدابیر دیگری روبه‌رو خواهد شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در این باره گفت: این مسئله که هنوز خط لوله نورد استریم -۲ آغاز به کار نکرده، اهرمی برای غرب ایجاد کرده است که روسیه را تحت فشار قرار دهند.

وی در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: اگر ولادیمیر پوتین بخواهد شاهد انتقال گاز از طریق این خط لوله باشد، ممکن است نخواهد با حمله به اوکراین ریسک کند.

سالیوان گفت: در صورت تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، آمریکا با مقام‌های دولت قبلی و جدید آلمان درباره نورداستریم-۲ در تماس است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط