رسانه تخصصی روابط بین الملل

توسعه روابط عربستان و عمان

عربستان در عمان پتروشیمی می‌سازد

Diplomacyplus.ir/?p=465
ریاض و مسقط برای مطالعه توسعه یک طرح‌ پتروشیمی در منطقه آزاد دقم عمان همکاری می‌کنند.

به گزارش دیپلماسی پلاس به نقل از پلاتس، شرکت پتروشیمی سعودی سابیک اینداستریز عربستان، بزرگترین تولیدکننده پتروشیمی در خاورمیانه که 70 درصد سهامش متعلق به شرکت دولتی نفت سعودی آرامکوست، و شرکت دولتی او‌کیو عمان برای مطالعه روی توسعه یک طرح پتروشیمی در منطقه آزاد دقم امضا کردند.

سابیک در بیانیه‌ای اعلام کرد که این یادداشت تفاهم غیرالزام‌آور، شرایط اولیه را برای مطالعه بالقوه مشخص می‌کند و نشان‌دهنده تمایل دو طرف برای همکاری و ارزیابی امکان‌سنجی پروژه است.

این پروژه شامل یک واحد کراکر بخار در مقیاس جهانی و واحدهای جانبی است که مشتقات الفین (اتیلن و پروپیلن) را تولید می‌کند و انتظار می‌رود از محصولات جانبی مواد اولیه کود اوره با پوشش گوگردی (SCU) استفاده کنند.

عمان در حال توسعه منطقه آزاد دقم در جنوب شرق این کشور است و در نظر دارد به قطب بزرگ انرژی بزرگترین تولیدکننده نفت خاورمیانه غیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بدل شود.

یوسف الجهضمی، رئیس مدیریت پروژه در این تأسیسات پیش‌تر به خبرگزاری دولتی عمان گفته بود: انتظار می‌رود پالایشگاه 230 هزار بشکه‌ای بندر‌ دقم عمان در سه ماه نخست سال 2023 بهره بهره‌برداری برسد.

به گفته وی، پروژه ساخت این پالایشگاه تاکنون 87 درصد پیشرفت داشته است.

این پالایشگاه که بیش از 8 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت، از زمان آغاز اجرای پروژه ساخت در سال 2018 میلادی با تأخیرهای پرشماری روبه‌رو شده است.این پالایشگاه یک سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت دولتی او‌کیو عمان و شرکت کویت پترولیوم بین‌الملل به نام صنایع پالایش و پتروشیمی دقم است./

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط