رسانه تخصصی روابط بین الملل

2 نفتکش ایرانی در سواحل سوریه پهلو گرفتند

Diplomacyplus.ir/?p=3218
یک روزنامه سوری با اشاره به پهلو گرفتن 2 نفتکش ایرانی در سواحل سوریه، آن را نخستین ثمره سفر اخیر رئیس‌جمهور این کشور به ایران دانست.

 روزنامه سوری الوطن به نقل از منابع آگاه از پهلو گرفتن دو نفتکش ایرانی در سواحل سوریه در روز گذشته (دوشنبه، ۱۳ ژوئن) خبر داد و نوشت که این امر، اولین نشانه‌های فعال شدن خط اعتبار جدید بین ایران و سوریه است.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه در تهران نوشت که وصول نفتکشها به صورت طبیعی، طبق جدول‌های زمانبدی‌شده مشخص و بدون تاخیر ادامه خواهد یافت.

این روزنامه نوشت: به گفته این منابع، دلیل تاخیر در ورود نفتکشهای ایرانی به آبهای سوریه طی ماه‌های گذشته، ناشی از اصلاحاتی است که در سازوکار خط اعتباری بین دو کشور پس از تشکیل دولت جدید در ایران رخ داده است. تسریع در فعال‌سازی توافقات یکی از موضوعات مورد بحث بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سفر اخیرش به تهران بود که این سفر به حل و فصل قرارداد فنی و تسریع در ارسال نفت کمک کرد و دو نفتکشی که دیروز وارد شدند؛ نخستین ثمره این سفر است که شاهد همکاری‌های اقتصادی بیشتر دو کشور خواهد بود.

الوطن در ادامه به نقل از یک منبع آگاه در وزارت نفت نوشت که سوریه از فردا، چهارشنبه به دلیل ورود دو نفتکش حامل نزدیک به دو میلیون تن نفت خام به پالایشگاه بانیاس و آغاز تخلیه محموله‌های مذکور، شاهد گشایشهایی در زمینه مشتقات نفتی از جمله بنزین، مازوت و سوخت خواهد بود.

این منبع افزود: فرآیند پالایش فورا آغاز خواهد شد و مقادیر مورد نیاز مشتقات نفتی به صورت متوالی در تمام استان‌های سوریه توزیع می شود که به کاهش تنگناها در این مواد کمک می‌کند.

سوریه طی ده روز گذشته از مشکلاتی در خصوص کمبود مواد نفتی بویژه مازوت رنج می‌برده که در نتیجه تأخیر در رسیدن واردات، موجب سردرگمی در حرکت حمل و نقل داخلی شده است.لذا انتظار می‌رود که تا ساعات و روزهای آینده گشایشی در این امر حاصل شود. همچنین انتظار می‌رود در وضعیت تولید برق و مشکلات کمبود بنزین نیز پیشرفت‌هایی حاصل شود.

«مهدی سبحانی» سفیر ایران در سوریه، در بازدید هفته گذشته خود از روزنامه الوطن، با اشاره به اهمیت سفر «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به تهران در شرایط زمانی کنونی و در سایه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، از نتایح مهم این سفر در راستای تقویت همکاری راهبردی میان دو کشور و توسعه آن به ویژه در سطح اقتصادی خبر داده بود و گفته بود: «به زودی شاهد دستاوردهای این سفر در روابط میان دو کشور خواهیم بود».

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط