رسانه تخصصی روابط بین الملل

۷۰ هزار فعال و شاهزاده در عربستان ممنوع السفر هستند

Diplomacyplus.ir/?p=1353
ولیعهد سعودی ده‌ها هزار فعال و شاهزاده سعودی را به دلیل احتمال پیوستن آنها به صف مخالفانش در خارج ممنوع السفر کرده است .

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اسناد حقوق بشری نشان داد که حدود 70 هزار  زن و مرد در عربستان سعودی به عنوان بخشی از سیاست انتقام‌جویی از مخالفان و فعالان حقوق بشر  ممنوع السفر شده‌اند.

سازمان حقوق بشر سند اعلام کرد که عربستان سعودی در حال حاضر کشوری است که بیشترین آمار افراد  ممنوع السفر را دارد.

به گزارش سعودی لیکس، این سازمان اعلام کرد که عربستان سعودی در دوران حکومت «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به بزرگترین زندان جهان تبدیل شده است.

منابع ویژه به سازمان حقوق بشری سند اعلام کردند که تعداد افراد ممنوع السفر در  عربستان بیش از 70 هزار زن و مرد است که شامل کل خانواده‌های بازداشت شدگان، فعالان و مخالفان و همچنین برخی از شاهزادگان سعودی نیز است.

محمد بن سلمان به شکلی بی‌سابقه در تاریخ عربستان سعودی از رویکرد ممنوع السفر کردن برای تحت فشار گذاشتن عموزاده‌ها، بستگانش و نزدیکان دولت استفاده می‌کند، اقدامی که به وضوح نشان‌دهنده میزان سردرگمی او در همه سطوح است.

این سازمان تاکید کرد که عربستان سعودی با اعمال ممنوعیت سفر هزاران نفر قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

مقامات سعودی برای مقابله با هرگونه تظاهرات مخالفان، سیاست سرکوبگری را در پیش گرفتند و این سرکوب‌گری تنها در خصوص فعالان و منتقدان اعمال نشد؛ بلکه آن‌ها خانواده این افراد را ممنوع السفر کردند که در فهرست ممنوعیت‌های سفر خانواده‌های بازداشت‌شدگان و مخالفان خارج از کشور  کودکان و افراد مسن نیز دیده می‌شود .

فعالان می‌گویند هزاران عربستانی ممنوع السفر هستند. دولت این اقدام را برای در تنگنا قرار دادن مخالفان انجام می‌دهد. ده‌ها تن از تجار و شاهزادگان در خاندان حاکم از جمله «ولید بن طلال» میلیاردر مشهور عربستانی که برای چندین ماه در هتل ریتز کارلتون در سال 2017 بازداشت شدند، ممنوع السفر هستند.

محمد بن‌سلمان از اختیارات و قدرت خود برای ممنوع السفر کردن بسیاری از خانواده‌ها استفاده می‌کند، او تلاش می‌کند کرسی پادشاهی را از پدر مریضش تا پایان سال جاری میلادی به ارث ببرد.

اکثر کسانی که ممنوع السفر شده‌اند از قبل از این امر آگاه نبودند و از این‌که از فرودگاه‌ها و یا گذرگاه‌های زمینی به بهانه دستور ریاست امنیت کشور بازگردانده می‌شوند، غافلگیر شده‌اند.

بارزترین خانواده‌هایی که ممنوع السفر شده‌اند از جمله خانواده «سلمان العوده» مبلغ سعودی  است که 19نفر از اعضای خانواده وی از سفر به خارج از عربستان منع شدند که شش نفر از از این افراد نوادگان وی می‌باشند در حالی که یکی از نوه‌های او تنها دو سال دارد.

بر اساس قوانین داخلی عربستان ، کلیه ممنوعیت‌ها «یک دوره زمانی مشخص» دارند و منشور عربی حقوق بشر، که عربستان سعودی نیز عضو آن است ، دولت‌ها را از محروم کردن «خودسرانه یا غیرقانونی» شهروندان در خصوص خروج از کشور منع کرده است.

علاوه بر این قوانین بین‌المللی مرسوم همه کشورها را مقید می‌کند تا هر دولتی که ممنوعیت سفر را برای متهمان صادر می‌کند ، معیارهای دقیق ممنوعیت را ارائه و به فرد متهم فرصت تجدیدنظر دهد. درحالی‌که بسیاری از افراد از ممنوع السفر خود اطلاع ندارند و این امر را در هنگام خروج از کشور متوجه می‌شوند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط