رسانه تخصصی روابط بین الملل

۱۱ نفر نامزدی خود را برای جانشینی “جانسون” اعلام کردند

Diplomacyplus.ir/?p=3613
بعد از استعفای “بوریس جانسون” از ریاست حزب محافظه کار و نخست وزیری انگلیس مرتبا عرصه رقابت برای عهده داری این سمت تنگ‌تر شده و تا به حال ۱۱نفر از اعضای حزب محافظه کار برای این منظور اعلام آمادگی کرده‌اند.

روز پنجشنبه “بوریس جانسون”، نخست وزیر بریتانیا پس از چند هفته جنجالی، چندین رسوایی اخلاقی و بالاخره کناره‌‌گیری بیش از 50 تن از مقام‌های دولتی از مقام خود استعفا داد. وی هنگام اعلام این خبر در برابر دفتر نخست‌وزیری در ساختمان شماره 10 خیابان داونینگ در لندن گفت: اکنون اراده حزب او به‌وضوح بر این است که رهبر و در نتیجه نخست‌وزیری جدید داشته باشد.

جانسون از رهبری حزب کناره‌گیری کرد، اما گفت قصد دارد تا پاییز امسال به‌عنوان نخست وزیر در سمت خود باقی بماند.

حالا بعد از اعلام کناره گیری جانسون، مرتبا عرصه رقابت برای تصاحب جانشینی وی تنگ تر شده و تعداد نامزدها برای تصاحب این سمت در حزب محافظه کار افزایش می یابد.

“ان تی وی” آلمان در گزارشی از ابراز تمایل لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس برای عهده داری جانشینی جانسون خبر داد. این زن 46 ساله در مقاله‌ای برای روزنامه دیلی تلگراف نامزدی خود را برای رهبری حزب محافظه کار حاکم اعلام کرد. تراس نوشت: او قادر است رهبری کند، نتایج را ارائه دهد و تصمیمات سخت اتخاذ کند.

لیز تراس 46 ساله گفت: من چشم انداز روشنی از جایی که باید باشیم و تجربه و عزم برای رسیدن به آنجا دارم. وزیر امور خارجه افزود: در این انتخابات مانند یک محافظه کار خواهم جنگید و مانند یک محافظه کار حکومت خواهم کرد.

اندکی پس از تراس، رحمان چشتی، از نمایندگان حزب محافظه کار نیز کلاه خود را به داخل این رینگ قدرت انداخت و به این ترتیب تعداد نامزدهای رقابت برای جانشینی بوریس جانسون رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیری به یازده نفر افزایش یافته است.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت سابق، ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق، دومنیک راپ و جرمی هانت وزرای خارجه سابق، گرانت شاپس، وزیر راه و ترابری و ناظم زهاوی، وزیر دارایی کنونی هم از جمله کسانی هستند که برای جانشینی جانسون ابراز علاقه کرده‌اند.

پنی موردانت، وزیر دفاع سابق انگلیس هم صبح روز یکشنبه برای این منظور اعلام آمادگی کرد.

ناظم زهاوی وزیر دارایی فعلی کابینه جانسون گفت که او می‌خواهد صلح را در کشور به ارمغان بیاورد و اقتصاد را تثبیت کند.

شاپس، وزیر راه و ترابری در مصاحبه با روزنامه “ساندی‌تایمز” برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام را رد کرده است.

پیش‌بینی می‌شود کارزار انتخاباتی برای جانشینی بوریس جانسون شتاب بیشتری بگیرد. روزنامه “تلگراف” گزارش داد که روند انتخابات قرار است روز چهارشنبه 13 جولای آغاز شود. در هر دور کاندیداهایی که کمترین رای را کسب کنند حذف می‌شوند و در نهایت، اعضای حزب در دور دوم بین دو نامزد باقی مانده تصمیم می‌گیرند.

تلگراف همچنین نوشته است که نتیجه انتخابات باید در 5 سپتامبر مشخص شود و نامزد پیروز در اوایل ماه اکتبر سال جاری نخست وزیر بریتانیا خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط