رسانه تخصصی روابط بین الملل

گسترش روابط ایران و چین زیر ذره‌بین پنتاگون

Diplomacyplus.ir/?p=6199
وزارت دفاع آمریکا به تازگی گزارش سال ۲۰۲۲ خود را درباره توسعه امنیتی-نظامی چین بطور مفصل منتشر کرده و بخش مختصری از این گزارش حدود ۱۷۰ صفحه ای را به موضوع “روابط چین و ایران” اختصاص داده است.

 وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون،در گزارش جدید سال ۲۰۲۲ خود روابط چین و ایران را به عنوان یکی از موضوعات مهم مورد بررسی قرار داده است.

براساس گزارش پنتاگون، چین از سال ۲۰۱۸ به این سو روابط نزدیک تر اقتصادی، نظامی و امنیتی با تهران را دنبال کرده است. ضمن آنکه دو کشور یادداشت تفاهمی در زمینه همکاری های امنیتی- اطلاعاتی در سال ۲۰۱۸ امضا کردند.

در این گزارش آمده است: در سال ۲۰۲۰، چین و ایران قرارداد ۲۵ ساله همکاری جامع و راهبردی که راه را برای گسترش مشارکت چین در صنایع بانکداری، مخابرات و زیرساخت های ایران هموار می کند، به امضا رسانده اند. به موجب این قرارداد فروش نفت با تخفیف ایران برای چین تسهیل می گردد.

طبق گزارش وزارت دفاع آمریکا، علاوه بر این، از سال ۲۰۱۹ چین و ایران همراه با روسیه سه رزمایش مشترک دریایی در اقیانوس هند تحت عنوان “تمرینات ترکیبی کمربند امنیت دریایی” انجام داده‌اند که جدیدترین آنها در فوریه ۲۰۲۲ (بهمن ۱۴۰۰) صورت گرفت.

در ادامه این گزارش ضمن اشاره به توسعه روابط دو کشور، ادعا شده است: به دلیل تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران، تمایل چین برای سرمایه گذاری در ایران محدود شده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط