رسانه تخصصی روابط بین الملل

کرنش بایدن در برابر شاهزاده عربستان

Diplomacyplus.ir/?p=3058
رئیس‌جمهور آمریکا با وعده پایان دادن به سیاست‌های رئیس‌جمهور قبلی این کشور بر سر کار آمد اما در حال ادامه دادن همان سیاست‌های قبلی در منطقه است.

با توجه به آنکه جوبایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در دوران تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود عربستان سعودی را به «دولت مطرود» تبدیل کند یک مجله آمریکایی تلاش‌های کنونی او برای سفر به عربستان سعودی و دیدار با محمد بن سلمان را به «کرنش در برابر شاهزاده» تفسیر کرده است.

مجله فارن‌افرز نوشته است: «رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن دوره‌اش را با عزم برای تغییر دادن عادت رئیس‌جمهور قبلی آمریکا در کرنش در برابر دیکتاتورهایی نظیر محمد بن سلمان، رهبر غیررسمی عربستان سعودی آغاز کرد. بایدن فوریه 2021 محمد بن سلمان را بابت قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی مقصر شناخت.»

در ادامه این متن آمده است: «با وجود این، نزدیک به یک سال بعدتر، به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور قصد دارد در اولین سفر دوران ریاست‌جمهوری‌اش به خاورمیانه عازم عربستان شود. برای آنها که بایدن را قهرمان حقوق بشر می‌دیدند این یأسی شدید است: پاداش دادن به محمد بن‌سلمان با عکس انداختن با او به منزله تصدیق این خواهد بود که حاکمان مستبد تا زمانی که نفت تولید کنند می‌توانند مخالفانشان را بکشند و بابت آن به کسی پاسخ ندهند.»

مجله فارن‌افرز نوشته اما مشکل این سفر تنها این نیست که مصالحه بایدن بر سر اصول و ارزش‌ها را نشان می‌دهد، بلکه یک مشکل دیگر ان این است که در ازای این سفر چیزی هم عاید او نخواهد شد. در این تحلیل آمده است: «کمک کردن به حل مشکلات داخلی آمریکا در زمینه سوخت اقدام مثبتی است اما با توجه به وضعیت نامناسب بازارهای نفتی در بحبوحه جنگ اوکراین مشخص نیست که سعودی‌ها حتی اگر اراده‌ای هم داشته باشند بتوانند کار زیادی انجام دهند.»

فارن‌افرز تأکید کرده است: «گشایش عمده در نرمال‌سازی روابط اسرائیل و عربستان هم به نظر نمی‌رسد که قریب‌الوقوع باشد. علاوه بر این، اینکه چنین سفری بتواند تغییری در روابط نزدیک عربستان سعودی با چین و روسیه ایجاد کند هم واقع‌بینانه به نظر نمی‌رسد.اگر بایدن بر سفرش به ریاض اصرار بورزد به توافقی بد دست خواهد یافت، یعنی اینکه اعتبارش را تنها در ازای احتمال کسب امتیازهای متوسط در معرض لطمه قرار خواهد داد. این سفری است که اصلاً نباید از ابتدا برای آن برنامه‌ریزی می‌شد.»

رسانه امریکایی درباره احتمال عادی‌سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی نوشته است: «مشخص نیست توقف بایدن در ریاض کمک چندانی به عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل کند. البته این واقعیت است که محمد بن سلمان مشتاق به داشتن روابط بهتر با اسرائیل است و از توافقات ابراهیم که در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ بین اسرائیل با امارات، بحرین، مراکش و سودان حاصل شد حمایت می‌کند، اما مسئله فلسطین و قتل اخیر شیرین ابو عاقله، روزنامه‌نگار آمریکایی-فلسطینی حتی دست و پای بن‌سلمان را هم می‌بندد و هزینه‌های تعامل با اسرائیل را افزایش می‌دهد.»

فارن‌افرز در ادامه خاطرنشان کرده  نهضت فلسطین هنوز در میان عموم مردم کشورهای عربی زنده است و موضع رسمی عربستان سعودی هم کماکان عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به ایجاد دولت فلسطین مشروط کرده است.

بایدن با وعده قطع کردن سیاست‌های مخرب دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور قبلی آمریکا بر سر کار آمد. فارن‌افرز نوشته اینکه او دوران ریاست‌جمهوری‌اش را با وضعیتی که شباهت‌های قابل توجهی با ترامپ دارد به پایان برساند، کنایه‌آمیز خواهد بود.

فارن‌افرز درباره دوران شباهت ریاست‌جمهوری بایدن و ترامپ نوشته است: «بایدن با به حاشیه راندن حقوق بشر، حمایت از استبداد، تقویت تعهدات نظامی و تقویت کردن این برداشت که سعودی‌ها در کانون سیاست‌های امنیتی آمریکا در منطقه هستند با خطر متهم شدن به تقلید از رویکرد ترامپ روبرو است.»

تلاش بایدن برای آشتی‌جویی با سعودی‌ها در شرایطی مطرح شده که دولت او در تلاش است بحران سوخت در آمریکا را حل کند.  بایدن روی کمک عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت خام حساب باز کرده است.

«برت مک‌گورک»، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا و «آموس هاچستاین»، مشاور ارشد وزرات خارجه آمریکا در امنیت انرژی دو چهره‌ای هستند که در حال انجام تلاش‌های پشت‌پرده برای ترمیم روابط عربستان سعودی و آمریکا هستند. این دو مقام چندی پیش برای چهارمین بار به ریاض سفر کرده و با مقام‌های سعودی دیدار کردند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط