رسانه تخصصی روابط بین الملل

چهره بَزَک شده آل سعود

Diplomacyplus.ir/?p=7101
 درحالی که اقدامات سرکوبگرانه آل سعود در موضوع آزادی بیان و حقوق شهروندی ادامه دارد، رژیم حاکم بر عربستان با برگزاری جشن و مراسم مبتذل غربی تلاش می کند تا چهره سیاه حقوق بشری خود را بَََزَک کند.

 روزنامه انگلیسی «تایمز» در گزارش مفصلی به چهره سیاه حقوق بشری آل سعود و تلاش حکام سعودی برای پوشاندن آن زیر نقابی پر زرق و برق و مفاسد اخلاقی، تصاویری از این جشن ها و مراسم در عربستان را به تصویر کشیده که در آن، نوشیدن انواع مشروبات الکلی، روابط نامشروع و رقص های مختلط دیده می شود.

تایمز افزود که محافل رقص در صحرای عربستان با حضور جوانان به قیمت دور جدید سرکوب های شدیدی است که توسط «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان علیه مخالفان و منتقدان انجام می شود.

به نوشته این روزنامه، با آنکه نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر همچنان در عربستان سعودی ممنوع است اما دستیابی به آن در قالب تغییراتی که بن سلمان ایجاد کرده، آسان شده است و همچنین زنان و مردان اجازه دارند تا در پارتی های مختلط شبانه که از طرف دولت تامین مالی می شوند، شرکت کنند.

تایمز نوشت که عربستان در حالی میلیاردها دلار برای اجرای برنامه های سرگرمی و ورزشی هزینه می کند که بسیاری از سعودی ها برای گذران زندگی، یافتن شغل و پرداخت اجاره بها می جنگند.

این رسانه انگلیسی اضافه کرد که حامیان بن سلمان در تلاش برای مشروعیت بخشی به برنامه های اصلاحی وی هستند و آنها این برنامه ها را در راستای برداشتن محدودیت های اجتماعی که به زعم آنها انحراف از دین صحیح بوده است، می دانند. حامیان بن سلمان همچنین این برنامه های بن سلمان را در راستای بازگرداندن نظام طبیعی فرهنگ عربستان می شمارند.

این منبع خبری نوشت: سطح سرکوب در عربستان سعودی به حدی رسیده که جان افراد حتی به صرف اشتیاق نشان ندادن به برنامه های بن سلمان، ممکن است در معرض خطر قرار گیرد.

امروز شهروند سعودی حتی با سکوت خود نیز در امان نیست، چرا که موظف است از دیدگاه و شیوه های حکمرانی بن سلمان ترجیحاً در شبکه های اجتماعی تمجید کند و هر چیزی کمتر از آن، از سوی مقامات سعودی مشکوک تلقی خواهد شد.

برپایه این گزارش، بن سلمان به جوانان، مراسم رقص و پایکوبی، محافل آواز و سرپیچی از ارزش های اجتماعی عربستان را ارائه می کند تا در قبال آن، از آنها اطاعت محض و وفاداری مطلق بخواهد.

به نوشته تایمز، بن سلمان قدرت خود را با سرکوب صداهای مخالف حتی در نهادهای حکومتی، خانواده پادشاهی و جامعه تجاری محکم تر کرده و همان میزان آزادی بیان محدود که قبلا وجود داشت نیز دیگر در عربستان وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، این صحنه‌ها در کشوری اتفاق می‌افتد که تا ۵ سال پیش موسیقی فضایی متفاوت داشت اما اکنون با برنامه های بن سلمان، مردان و زنان در پارتی های مختلط و در جشنواره «میدل بیست» دیده می شوند که بخشی از هزینه های آن توسط دولت عربستان تامین می شود.

عربستان در ۵ سال گذشته در سایه حکمرانی بن سلمان شاهد تحولات زیادی بوده است؛ به گونه ای که زنان می توانند به سبک غربی زندگی کنند، اما در حوزه سیاست از این آزادی ها و گشایش ها خبری نیست.

تایمز نوشت: اگرچه آزادی بیان همیشه در عربستان سعودی محدود بوده اما در دوران حکومت بن سلمان به طور کلی ناپدید شده است. صندوق ثروت دولتی در عربستان سعودی اکنون سهام بزرگی در توییتر دارد. حدود ۱۴ میلیون کاربر فعال در این کشور هست و از این رو، عربستان می تواند هر کسی را که انتقادی از برنامه های اصلاحات بن سلمان دارد و یا از حقوق بازداشت شدگان دفاع می کند، بازداشت کند.

این روزنامه انگلیسی نوشت: بازداشت شدگان نیز از وقتی پشت میله‌های زندان قرار می‌گیرند، نه تنها از محاکمه عادلانه‌ای برخوردار نیستند بلکه بر اساس مستندات ارائه شده از سوی گروه‌های حقوق بشر، مورد شکنجه جسمی و آزار جنسی نیز قرار می گیرند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط