رسانه تخصصی روابط بین الملل

چرخش اقلیم کردستان به سوی بغداد؛ از ضعف تا نیاز

Diplomacyplus.ir/?p=6976
اربیل اخیرا گام‌هایی برای پایان دادن به معادله سیاسی چند ساله مبتنی بر نزاع با بغداد برداشته و بر تمایل به تقویت یکپارچگی کشور و تقویت دولت مرکزی تأکید کرده است.

میدل ایست نیوز: اربیل اخیرا گام‌هایی برای پایان دادن به معادله سیاسی چند ساله مبتنی بر نزاع با بغداد برداشته و بر تمایل به تقویت یکپارچگی کشور و تقویت دولت مرکزی تأکید کرده است.

به گزارش «العالم الجدید» در هفته‌های اخیر، اقلیم کردستان عراق مشارکت خود را در دولت مرکزی و همه فعالیت‌های ملی دیگر پررنگ کرده و این به گفته ناظران نتیجه تغییرات منطقه‌ای و داخلی و نیز تلاش اقلیم برای حل مشکلات بزرگی است که در داخل با آنها مواجه است، به خصوص که اقلیم کردستان گرفتار مشکلات اقتصادی و شکاف کم‌سابقه میان دو حزب اصلی دموکرات و اتحادیه میهنی است که به نظر می‌آید مقامات اقلیم را به این نتیجه رسانده که عمق استراتژیک خود را در بغداد بجویند و متوجه شوند که ضعف بغداد به نفعشان نیست.

روز شنبه، «نچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق در سفر به بغداد شاید برای اولین بار در مراسم روز شهید عراقی که مصادف با سالروز شهادت آیت الله سیدمحمدباقر حکیم است شرکت و در سخنرانی خود در این مراسم بر حمایت کامل از دولت مرکزی در اجرای برنامه‌اش تأکید کرد.

او گفت که فرصت مناسب برای حل همه اختلافات و بازگشت عراق به جایگاه مناسبش در منطقه فرارسیده و افزود که اگر همه مردم عراق به حقوق خود دست یابند دولت مرکزی عراق قدرتمندتر خواهد بود و تنوع نقطه قوت عراق است.

بارزانی همچنین در این سفر با مقامات و چهره‌های سیاسی عراق نیز دیدار کرد.

اقلیم کردستان به برگزاری جام ملت‌های خلیج در بصره هم توجه نشان داد و نچیروان بارزانی در کنار محمد شیاع السودانی در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این بازی‌ها حضور یافت.

او در مراسم ضیافت السودانی برای بازیکنان تیم ملی عراق که قهرمان جام شده بودند هم حضور داشت و در کنار السودانی نشست و از تیم برای سفر به اربیل دعوت کرد.

از زمان بر سر کار آمدن محمد شیاع السودانی، مقامات اقلیم سفرهای متعددی به بغداد داشته‌اند و گاه در یک هفته بیش از یک سفر انجام داده‌اند که بسیاری از آنها در زمان حملات موشکی ایران و ترکیه به اطراف اربیل و دیگر مناطق اقلیم بود.

در این باره، «شاهو قره‌داغی»، کارشناس سیاسی عراقی، تأکید می‌کند که علل گوناگونی باعث تغییر رویکرد اقلیم به بغداد شده که از جمله آنها آسیب‌های سیاسی و اقتصادی اقلیم از تیرگی روابط با دولت مرکزی است.

به گفته وی، شرایط سختی که اقلیم کردستان تجربه کرد باعث شده که در پی بهبود روابط سیاسی خود با بغداد برآید و این انگیزه‌ای برای سیاستمداران کرد شده که به بغداد رو کنند چون امروز دیگر بغداد در برابر اربیل دست بالا دارد و دکترین سیاسی سابق که قدرت اربیل را در ضعف بغداد می‌دید اعتبار خود را از دست داده است.

قره داغی تأکید می‌کند که تقویت روابط بغداد و اربیل بسیاری از مشکلات مالی و نفتی دو طرف و نیز اختلافات بر سر مناطق مورد مناقشه و خلأهای امنیتی که داعش از آنها سوءاستفاده می‌کند را از میان برمی‌دارد.

وی افزود که روزهای آینده نشان خواهد داد که طرفین در این روند تا چه حد حسن نیت دارند و تا چه حد می‌توانند اختلافات چندین ساله را حل کنند.

«احسان الشمری»، رئیس مرکز اندیشه‌ورزی سیاسی در بغداد، نیز تأکید می‌کند که نزاع حزب دموکرات و اتحادیه میهنی ضعف شدید اقلیم کردستان را موجب شده و باعث شده است که اقلیم بخواهد این ضعف را با مراجعه به بغداد حل کند.

وی می‌افزاید که اقلیم بیش از هر چیز در پی دستیابی به پول برای کاهش بحران اقتصادی است ضمن اینکه دیگر برای مقامات اقلیم مشخص شده که قدرت‌های منطقه، به خصوص ایران و ترکیه، اجازه پیش افتادن اربیل بر بغداد را نمی‌دهند.

این تحلیلگر سیاسی عراقی ادامه می‌دهد که حملات اخیر ترکیه و ایران نشان داد که اربیل چاره‌ای ندارد جز اینکه برای حفظ امنیتش دست به دامن بغداد شود و هر مسیری به اربیل از بغداد می‌گذرد.

او علت اصلی رویکرد اقلیم کردستان در حمایت از تقویت دولت مرکزی را نیاز اقلیم به بغداد می‌داند به خصوص که توافقات سیاسی پیش از تشکیل دولت نیز به این روند کمک می‌کند.

در برنامه دولت محمد شیاع السودانی که به تصویب مجلس عراق نیز رسیده بر تشکیل کمیته‌ای خاص اجرای ماده 140 قانون اساسی درباره تعیین تکلیف مناطق مورد مناقشه و بازگشت احزاب کرد به استان‌های کرکوک و دیالی و صلاح‌الدین تصریح شده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط