رسانه تخصصی روابط بین الملل

چامسکی: جهان به سمت پرتگاه می‌رود

Diplomacyplus.ir/?p=6934
نوآم چامسکی، فیلسوف و زبان‌شناس سرشناس آمریکایی گفت، افزایش احتمال خطر جنگ هسته‌ای، شکست درخصوص مقابله با چالش‌های زیست محیطی و ضعف در حل‌وفصل مشکلات موجود از مواردی هستند که جهان را به سمت پرتگاه سوق می‌دهند.

پروفسور چامسکی طی مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی راشا تودی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بشریت می‌تواند خود را به سوی نابودی سوق دهد، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر، ساعت آخرالزمان که بیانگر نزدیکی بشریت به آرماگدون است، به نیمه‌شب نزدیک‌تر شده است و این امر خود نمادی از انقراض بشریت می‌باشد. حتی ممکن است طی روزهای آینده چنین انقراضی رخ دهد.

وی افزود: نگرانی‌های اصلی بشریت “افزایش احتمال خطر جنگ هسته‌ای” و “تهدید روزافزون نابودی شرایط اقلیمی” است؛ تهدیدی که همچنان ادامه خواهد داشت زیرا کشورهای جهان هیچ اقدامی برای حل این بحران انجام نمی‌دهند.

این فیلسوف و زبان‌شناس آمریکایی در ادامه تصریح کرد: موضوع سوم “از بین رفتن عرصه‌ای برای بحث و گفت‌وگوهای جدی و عقلانی” به همراه “فروپاشی نیروهای دموکراتیک” است. اگرچه به نظر می‌رسد این موضوع ربطی به تهدید جنگ هسته‌ای و تغییرات آب‌وهوایی ندارد اما گفت‌وگوهای عقلانی تنها امید برای مقابله با دو مورد اول است. ظرف یک سال اخیر این سه مسئله به شدت بدتر شده‌ و اگر یک حرکت معکوسی وجود نداشته باشد، ما به راحتی به سمت پرتگاهی غیرقابل بازگشت و غیرقابل جبران پیش می‌رویم.

این اظهارات نوآم چامسکی چند روز پس از آن انجام شد که دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه خطاب به آن دسته از افرادی که ادعا می کنند “برای دستیابی به صلح، روسیه باید شکست بخورد”، گفت: هیچ یک از آن‌ها متوجه نیستند که شکست یک قدرت هسته‌ای در یک جنگ متعارف می‌تواند به یک جنگ هسته‌ای منجر شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط