رسانه تخصصی روابط بین الملل

پیشنهاد 20 سال پیش آمریکا به حزب الله لبنان چه بود؟

Diplomacyplus.ir/?p=3797
دبیرکل حزب‌الله در این مصاحبه فاش می‌کند که آمریکا پس از آزادسازی جنوب لبنان و بقاع غربی در سال ۲۰۰۰ بارها به حزب‌الله پیشنهاد خروج از معادله جنگ با رژیم صهیونیستی را داده است.

شبکه المیادین که اخیرا به مناسبت چهلمین سال تأسیس حزب‌الله در قالب سلسله برنامه «اربعون و بعد» یک گفت‌وگوی خود را با «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله که مربوط به حدود بیست سال پیش است، منتشر کرده، شامگاه پنجشنبه، بخش جدیدی از این مصاحبه را منتشر کرد.

دبیرکل حزب‌الله در این مصاحبه فاش می‌کند که آمریکا پس از آزادسازی جنوب لبنان و بقاع غربی در سال ۲۰۰۰ بارها به حزب‌الله پیشنهاد خروج از معادله جنگ با رژیم صهیونیستی را داده است.

سید حسن نصرالله در این باره می‌گوید که آمریکایی‌ها به آن‌ها می‌گفتند: «شما جنوب لبنان را آزاد کردید و مزارع شبعا می‌تواند مسئله‌اش از راه دیپلماسی حل و فصل شود.»

دبیرکل حزب‌الله در ادامه به پیشنهاد آمریکا اشاره می‌کند و می‌گوید که این پیشنهادها درباره «ایجاد یک راهکار برای اسرای لبنانی در زندان‌های اشغالگران، به رسمیت شناختن نقش سیاسی حزب‌الله، ورود این جنبش به دولت لبنان و کمک‌های مالی بسیار زیاد برای بازسازی مناطق آزادشده و محروم» بوده است.

سید حسن نصرالله اضافه می‌کند که از جمله پیشنهادهای آمریکا «خط زدن نام حزب‌الله از فهرست تروریسم» و همچنین دادن جایگاهی قابل احترام به این جنبش در عرصه بین‌المللی به عنوان گروهی بوده که کشور لبنان را آزاد کرده و نهادها انسانی، اجتماعی و تربیتی خاص خود را دارد.

دبیرکل حزب‌الله در بخشی دیگر اشاره می‌کند که آمریکا همچنین از این جنبش درخواست کرد «از انتفاضه فلسطین دست بردارد چراکه این جنبش با پول، سلاح، آموزش [نظامی] و [تبادل] تجربیات از آن‌ها حمایت می‌کرده است.»

سید حسن نصرالله در ادامه تصریح می‌کند: «حزب‌الله قاطعانه پیشنهادهای آمریکا را رد کرد زیرا این جنبش خواهان کمک به مردم فلسطین برای آزادسازی سرزمینشان است و اسرائیل تهدیدی مستقیم برای لبنان به شمار می‌آید.»

دبیرکل حزب‌الله در بخش پایانی می‌گوید که آمریکا همچنین پس از حوادث یازده سپتامبر نیز بار دیگر پیشنهادهای خود را تکرار کرد.

 آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی توسط «حزب الله» در سال ۲۰۰۰ سنگ بنای سلسله پیروزی‌های جبهه مقاومت در برابر این رژیم در سراسر منطقه را بنیان نهاد.

در حال حاضر بیش از ۲ دهه از ۲۵ ماه مِی سال ۲۰۰۰ سپری می شود؛ زمانی که صهیونیستها با خفت و ذلت تمام مجبور به ترک خاک لبنان شدند. در واقع، این مقاومت لبنان بود که صهیونیستها را وادار ساخت شکست‌شان را بپذیرند و بدون هیچگونه قید و شرطی از مناطق اشغالی در جنوب لبنان عقب نشینی کنند.

نکته حائز اهمیت در خصوص پیروزی بزرگ مقاومت لبنان در برابر رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ این است که تا پیش از آن، رژیم صهیونیستی همواره خود را یک قدرتِ شکست ناپذیر معرفی می‌کرد. در آن زمان، تقریباً تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس خود را در برابر صهیونیستها از پیش بازنده می دانستند و یارای مقابله با آن را نداشتند. تا پیش از ۲۵ ماه مِی سال ۲۰۰۰ هیچ قدرتی توانایی ایستادن در برابر صهیونیستها را نداشت.

با این حال، مقاومت لبنان در تاریخ مذکور اسطوره شکست ناپذیری صهیونیستها را درهم شکست و این پیام را به همگان مخابره کرد که رژیم صهیونیستی علیرغم تبلیغات و القائات فراوان رسانه‌ای، به شدت آسیب پذیر است. پس از آن بود که سلسله پیروزی های مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در طول بیش از ۲ دهه رقم خورد

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط