رسانه تخصصی روابط بین الملل

پیشروی ترکیه درعراق؛ از کوچ اجباری ساکنان تا احداث پایگاه‌های جدید

Diplomacyplus.ir/?p=3534
یک فعال سیاسی کُرد از تداوم پیشروی ترکیه در عمق خاک عراق و کوچ اجباری ساکنان روستاهای مرزی و احداث پایگاه‌های نظامی جدید در شمال این کشور خبر داد.

«لقمان حسن» فعال سیاسی کُرد عراق، با اشاره به شمار پایگاه‌های نظامی ترکیه در شمال عراق گفت: اطلاعات دقیق حاکی از آن است که آنکارا دارای ۷۸ پایگاه نظامی در داخل منطقه کردستان است و علاوه بر آن یک پایگاه نظامی در منطقه بعشیقه در استان نینوی  دارد.

وی در گفت وگو با وبگاه المعلومه، تصریح کرد: «این نفوذ و پیشروی ترکیه به منزله یک عملیات نظامی هدفمند برای مدت کوتاه یا برای یک هدف خاص نیست، بلکه اقدامی برای اشغال استان‌های کرکوک و نینوی است».

لقمان حسن افزود: «آنکارا از سال ۲۰۱۸ تا به امروز، ساکنان نزدیک به ۳۰۰ روستا را در مناطق مرزی حدفاصل میان ترکیه و عراق را آواره کرده است. در چند روز گذشته نیز شاهد آوارگی ساکنان روستایی در نزدیکی چمچمال متشکل از ۱۰ خانه برای هشت خانوار به دلیل تجاوزهای ترکیه بودیم».

این فعال کرد توضیح داد که «کوچ مردم روستاهای شمالی در نتیجه بمباران هواپیماهای ترکیه و کشته شدن غیرنظامیان بی‌گناه از جمله زنان، کودکان و سالمندان به حومه شهر کرکوک رسید».

وی افزود: ترکیه دو استان کرکوک و نینوی را بخشی از اراضی ترکیه می‌داند و تلاش دارد تا قبل از سال ۲۰۲۳ و پس از گذشت ۱۰۰ سال از معاهده لوزان، کل این اراضی را به خود ملحق کند.

ترکیه مدت‌هاست با ادعای مقابله با گروهک تروریستی پ‌.ک‌.ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. گروهک پ‌.ک‌.ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

آنکارا ادعا می‌کند که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند. اما در مقابل نیز صدها روستا به دلیل حملات ترکیه در شمال عراق و سوریه خالی از سکنه شده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط