رسانه تخصصی روابط بین الملل

پیام‌های راهبردی حمله موشکی ایران به مقر جاسوسی اسرائیل

Diplomacyplus.ir/?p=1692
عطوان در مقاله جدید خود اعلام کرد که ایران با پاسخ سریع به جنایت رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن دو نیروی ایرانی در سوریه، یک مرحله استراتژیک جدید در قواعد درگیری را آغاز کر

 روز گذشته روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کرد: در پی جنایات اخیر رژیم جعلی صهیونیستی و اعلان قبلی مبنی بر بی پاسخ نگذاردن جنایت‌ها و شرارت‌های این رژیم منحوس، شب گذشته «مرکز راهبردی توطئه و شرارت صهیونیست‌ها» مورد هدف موشک‌های قدرتمند و نقطه زن «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» قرار گرفت.

برخی از منابع غیررسمی نیز اعلام کرده‌اند که در این حمله موشکی برخی از ماموران جاسوس رژیم صهیونیستی کشته یا زخمی شده‌اند.

در همین راستا شبکه تلویزیونی کان، شبکه اول و سراسری رژیم صهیونیستی در خبری اعلام کرد، ارتش اسرائیل تصمیم گرفته است آماده باش حداکثری در مناطق شمالی (فلسطین اشغالی) را همچنان به همان شکل چند روز گذشته ادامه داده و به انتظار اقدامات احتمالی مقاومت در این منطقه بنشیند.

به نوشته این رسانه عبری زبان، آماده باش صد در صدی که ارتش اسرائیل در شمال بعد از شهادت دو مستشار ایرانی در سوریه اعلام شده بود، همچنان به قوت خود باقی مانده و ادامه پیدا می‌کند. پیش از این نیز کارشناسان صهیونیست نسبت به واکنش ایران ابراز نگرانی کرده و به رهبران این رژیم توصیه کرده بودند، تهدیدهای ایران را جدی بگیرند.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم مقاله جدید خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز یکشنبه رسماً اعلام کرد که مراکز راهبردی سرویس جاسوسی موساد در شهر کردنشین اربیل  در شمال عراق را هدف قرار داده است و طبق بیانیه صادر شده در این زمینه حمله مذکور با 10 موشک بالستیک دقیق از اراضی ایران صورت گرفت.

عطوان ادامه داد، اقلیم کردستان عراق برای اینکه بتواند از آبروی خود محافظت کند اعلام کرد این موشک‌ها ساختمان جدید کنسولگری آمریکا و منطقه مسکونی اطراف آن را هدف قرار دادند. اما در واقع هدف از این ادعاهای دولت اقلیم کردستان این بود که حمله موشکی ایران به مقر جاسوسی رژیم صهیونیستی را بی‌اعتبار کند. طبیعی است که هر مرکز سری مانند سایر مراکز سری دیگر و از جمله سرویس جاسوسی موساد که در راس آنها قرار دارد، در یک منطقه مسکونی واقع شود و پرچم رژیم صهیونیستی روی دکل آن نباشد.

این تحلیلگر عرب زبان تصریح کرد، در اینجا مهمترین تحول از نظر ما این است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وعده خود در گرفتن انتقام خون دو شهید ایرانی در حمله رژیم صهیونیستی به جنوب دمشق که هفته گذشته اتفاق افتاد را عملی کرده است. در واقع ایران نشان داد که تکرار هرگونه تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نیروهای ایرانی پاسخی قاطع و مخرب علیه صهیونیست‌ها به همراه خواهد داشت؛ به این معنا که هر گونه تجاوز اسرائیل به مواضع ایرانی در سوریه سریعا پاسخ داده می‌شود.

در ادامه این مقاله آمده است، این موشک‌های ایرانی حامل پیامی قوی نه تنها برای اسرائیل بلکه برای حامی آمریکایی‌ آن نیز هستند. امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با هدف قرار دادن  پایگاه‌های سرویس جاسوسی موساد در اربیل پاسخ جنایت رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن 2 نیروی ایرانی را داد و بعید نیست که این آغاز یک مرحله استراتژیک جدید باشد.

عطوان تصریح کرد، رژیم اشغالگر صهیونیستی از تغییر معادلات آگاه است و به همین دلیل تهدیدات ایران برای انتقام خون دو شهید این کشور را بسیار جدی گرفت. اسرائیل پیش ‌بینی می‌کرد که این پاسخ از جانب حزب الله لبنان در جبهه شمالی فلسطین اشغالی باشد و به همین دلیل نظامیان صهیونیست در جبهه شمالی در حالت آماده‌باش حداکثری قرار گرفتند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تصمیم گرفت که صهیونیست‌ها را در مقر جاسوسی آنها در شهر اربیل مورد هدف قرار دهد و این یک تحول مهم در قواعد جدید درگیری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

این تحلیلگر شناخته‌شده جهان عرب افزود، دشمنان ایران پرسیدند که چرا ایران در بلندی‌های جولان پاسخ اسرائیل را نداد و چرا این پاسخ  در عراق بود. ما از آنها سوال می کنیم که چه کسی پشت این تحولات است. ما به اشغال عراق توسط آمریکا اشاره می‌کنیم که در وهله نخست به خاطر منافع اسرائیل و برای اطمینان بخشیدن به تل آویو صورت گرفت. ما سوال می‌کنیم که سرویس جاسوسی موساد اسرائیل در شمال عراق چه می‌کند؟

عطوان در پایان مقاله خود تاکید کرد، عصر آمریکا رو به پایان است و جنگ آمریکا در اوکراین ممکن است آخرین جنگ آن باشد و متحدان واشنگتن و مزدوران اسرائیل در منطقه عربی باید  حواسشان را جمع کنند؛ چراکه تحولات آینده بزرگتر است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط