رسانه تخصصی روابط بین الملل

پوتین به «خنجر سمی نتانیاهو» چه پاسخی خواهد داد؟

Diplomacyplus.ir/?p=7390
دولت رژیم صهیونیستی به نفع قطعنامه‌ای رأی داد که از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند و از روسیه می‌خواهد نیروهایش را فورا از این کشور خارج کند. سفیر این رژیم در سازمان ملل اعلام کرد که اسرائیل به اوکراین برای ارتقای سامانه دفاع هوایی و موشکی خود به درخواست آمریکا کمک می‌کند. این یعنی حمایت رسمی و علنی و استراتژیک اسرائیل از اوکراین در جنگ علیه روسیه؛ مساله‌ای که این سؤال مهم و محوری را ایجاد می‌کند که پاسخ روسیه و رئیس جمهوری آن به این موضع اسرائیل که جانبداری از دشمنان روسیه است و در این زمان بسیار حساس چیست؟

عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم در مقاله‌ای نوشت: «خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید، روسیه رسما به اسرائیل اعلام کرد که در صورت ارسال موشک‌های دفاعی یا موشک‌های دیگر برای اوکراین چه به صورت مستقیم و چه از طریق کشور سوم پاسخ خواهد داد. رسانه‌های اسرائیلی نیز اعلام کردند، شرکت صنایع امنیتی اسرائیل سامانه ضد پهپاد به ارتش اوکراین فروخته است. ما معتقدیم که دولت اشغالگر تمام خطوط قرمزی را که دیمیتری مدودف، معاون ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در شورای امنیت ملی درباره آن صحبت کرده بود نقض کرد. وی آن را یک اقدام بی‌پروا دانست که پیامدهای خطرناکی دارد.

نمی‌فهمیم که چرا رهبری روسیه برخی مواقع این هشدارها را می‌دهد؛ اما آن را عملی نمی‌کند به ویژه بعد از اینکه حملات جنگنده‌های اسرائیل به سوریه افزایش یافت که آخرین آن حمله به محله کفرسوسه در مرکز دمشق بود.

اگر رژیم صهیونیستی از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به صورت علنی با موشک‌ها و سامانه‌های دفاعی ضد پهپاد و جنگنده حمایت می‌کند و به بی طرفی دروغین خود در جنگ اوکراین پایان می‌دهد پس چرا روسیه ممنوعیتی که بر ارتش سوریه برای استفاده از موشک‌های اس-۳۰۰ و مجهز کردنش به سامانه‌های اس-۴۰۰ اعمال کرده برای پایان دادن به این اقدام تحریک آمیز اسرائیل لغو نمی‌کند؟

ایران به هیچ وجه در کمک به هم‌پیمان روس خود که معادلات جنگ اوکراین را به نفع روسیه تغییر داد، تردید نکرد پس چرا روسیه و رهبران آن همین کار را نمی‌کنند که در کنار هم‌پیمان سوری خود باشند؛ هم‌پیمانی که درِ کشور خود را از بیش از ۱۰ سال پیش به روی روسیه برای ایجاد پایگاه‌های نظامی زمینی و دریایی گشوده است.

ایران اعلام کرده که سامانه‌های موشکی زمین به هوا به ارتش سوریه می‌فروشد تا سامانه‌های دفاعی خود را تقویت کرده و بتواند با حملات هوایی اسرائیل مقابله کند و سامانه دفاعی خود را به موشک‌های پیشرفته مجهز کند. این در راستای اجرای توافق دفاعی مشترکی میان دو کشور است که در ماه‌های اخیر امضا شده است.

ما انتظار داریم روسیه هم همین کار را بکند و در سریع‌ترین زمان ممکن به این جانبداری علنی اسرائیل در کنار آمریکا و ناتو در جنگ اوکراین پاسخ بدهد. ما امیدواریم انتظارمان زیاد طول نکشد چراکه حملات موشکی جنگنده‌های اسرائیلی محله‌هایی را در مرکز دمشق هدف قرار داده است چه با هدف ترور شخصیت‌های ایرانی، لبنانی و فلسطینی و چه بسا سوری.

ما هیچ شکی نداریم که پاسخ روسیه به این اقدام اسرائیل هولناک خواهد بود و به تجاوز اسرائیل به سوریه پایان خواهد داد و از مقاومت ملت فلسطین در مقابله با جنایت‌های اسرائیل حمایت خواهد کرد.

روسیه برگ برنده‌های قوی دارد که می‌تواند با آن اسرائیل را اذیت کند. علاوه بر حمایت از سوریه، ایران، مقاومت فلسطین و لبنان با سلاح و مهارت‌های نظامی در فلسطین اشغالی بیش از یک میلیون شهروند روسی هستند که نیمی از آن‌ها یهودی نیستند و صرفا به دلایل اقتصادی به فلسطین اشغالی رفته‌اند. روسیه می‌تواند فورا آن‌ها را در اقدامات انتقام جویانه به کار گیرد به ویژه اینکه اوضاع اقتصادی اسرائیل به دلیل دودستگی‌های داخلی و عملیات‌های شهادت طلبانه فلسطینی‌ها رو به وخامت است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل آماده است تا ظرف چند روز یا چند هفته برای اعلام همبستگی با زلنسکی به کی‌یف برود؛ این مساله برای دوستش پوتین یک چالش خطرناک است. آیا پوتین منتظر می‌ماند تا این سفر که خنجر سمی در سینه اوست تمام شود یا کاری خواهد کرد و به سوریه برای پاسخ به تجاوزات اسرائیل سلاح و چراغ سبز خواهد داد؟

امیدواریم که انتظار ما برای جواب این سؤال زیاد طول نکشد و ما اطمینان داریم که زیاد طول نمی‌کشد چراکه تأخیر نه به نفع روسیه است و نه به نفع سوریه‌ای که صبر ایوبش خیلی طولانی شده است. شاید مفید باشد که حرف سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه را یادآور شویم که گفت بیشتر اعراب به ویژه ملت‌هایشان در جنگ اوکراین در کنار روسیه هستند.»

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط