رسانه تخصصی روابط بین الملل

پشت پرده کمک مالی محمد بن سلمان به داماد ترامپ

Diplomacyplus.ir/?p=2237
یک روزنامه‌نگار آمریکایی دلیل واقعی کمک مالی ۲ میلیارد دلاری عربستان به داماد دونالد ترامپ را فاش کرد.

«فیکی وارد» روزنامه‌نگار آمریکایی، تحقیقاتی را درباره دلیل واقعی سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در شرکت خصوصی « جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا منتشر کرده است.

به گزارش عربی 21، فیکی وارد در گزارشی نوشت که سرمایه‌گذاری محمد بن سلمان در شرکت خصوصی کوشنر برخلاف نظر صندوق سرمایه‌گذاری عربستان دلایل مختلفی دارد که برخی از آن‌ها فاش نشده است.

وارد در مورد دو دلیل صحبت کرده بود: قدردانی بن سلمان از نقش کوشنر در همگرایی عربستان سعودی و آمریکا در دوره ترامپ و تلاش بر ای این که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده به کاخ سفید بازگردد.

وی در ادامه تاکید کرد: یک دلیل واقعی وجود دارد که ولیعهد سعودی را بر آن داشته است که در پرداخت این مبلغ به کوشنر تردیدی نداشته باشد و آن هم پاداش کوشنر برای حذف « محمد بن نایف» ولیعهد سابق سعودی و رقیب سرسخت محمد بن سلمان برای رسیدن به تاج و تخت پادشاهی است.

این نویسنده در ادامه نوشت: کوشنر و متحدان او در زمانی که محمد بن نایف تلاش کرد تا یک کودتا علیه محمد بن سلمان را انجام دهد، حمایت خود را از وی گرفتند. در آن زمان، محمد بن نایف معتقد بود که از حمایت کافی در شورای موسوم به شورای وزیران برخوردار است.

در این گزارش آمده است که اگر محمد بن نایف در تلاش خود موفق می‌شد، می‌توانست ملک سلمان و محمد بن سلمان (که در آن زمان معاون ولیعهد بود) را سرنگون کند و جای آنها را بگیرد. این کوشنر و متحدانش در کاخ سفید بودند که محمد بن سلمان را در جریان برنامه‌های بن نایف قرار دادند، بنابراین این کودتا فوری خنثی شد.

اما به گفته سه منبع آگاه، این امر مداخله در امور خاندان سلطنتی عربستان بود که باعث خشم مقامات اطلاعاتی آمریکا شد و آنها را مجبور کرد که کوشنر را از دریافت مجوز امنیتی منع کنند.

از زمان بازداشت محمد بن نایف در مارس 2020، هیچ اطلاعاتی از وی وجود ندارد و برخی اوقات گزارش‌هایی در خصوص وخامت اوضاع جسمانی او اعلام می‌شود.

به گفته «بروس ریدل» افسر سابق سیا و همکار کهنه کار بروکینگز که در زمینه اطلاعات و سیاست خاورمیانه تخصص دارد، به احتمال بسیار زیاد کوشنر برای نقشش در برکناری محمد بن نایف دستمزد دریافت کرده است.

سه منبع دیگر که تجربه خوبی در امور منطقه دارند و با کوشنر نیز سروکار داشته‌اند، این دیدگاه را اعلام کرده‌اند.

ریدل می‌گوید: «اگرچه او سه سال است که در زندان به سر می‌برد و محمد بن سلمان او را از صحنه سیاست حذف کرده؛ اما محمد بن نایف جانشین بالقوه خواهد بود. من گمان می‌کنم که او مخالف جنگ یمن یعنی سیاست خارجی محمد بن سلمان بود. من همیشه به این فکر می‌کردم که چرا آمریکا از دادن مجوز امنیتی به جرد برای دریافت اطلاعات محرمانه امتناع می ورزید. دلیل آن ترس از افشای اطلاعات (در مورد محمد بن نایف) به سعودی‌ها بود.

محمد بن نایف به برخی افراد اعلام کرد که کوشنر و محمد بن سلمان نوعی ائتلاف با هدف خلاص شدن از او تشکیل داده‌اند و نوعی معاملات مالی بین کوشنر و محمد بن سلمان صورت گرفته است.

محمد بن نایف اعلام کرد که تلاش‌های او برای انجام کودتا حتی قبل از شروع کودتا با مشکل مواجه شده بود. ملک سلمان و محمد بن سلمان ظاهراً از این طرح اطلاع داشتند که این اطلاعات از سوی کوشنر و افراد نزدیک به او فاش شده بود.

محمد بن نایف در 6 مارس 2020 دستگیر و به خیانت متهم شد و از آن زمان تاکنون خبری از او نشده است.

ریدل با اشاره به اقدامات محمد بن سلمان در خصوص دستگیری تاجران، برخی از اعضای خانواده سلطنتی و تعدادی از وزیران سابق و زندانی کردن آنها در هتل ریتز کارلتون در ریاض سال 2017 اعلام کرد: «عربستان سعودی هرگز مکان خوبی نبوده است و سرکوب‌گری به طور بی‌سابقه‌ای تشدید شده است».

محمد بن نایف از ژانویه 2015 تا ژانویه 2017 ولیعهد عربستان سعودی بود که با حکم ملک سلمان کنار گذاشته شد و محمد، پسر سلمان جای او را گرفت. بن نایف در پنجم مارس 2020 به همراه عمویش «احمد بن عبدالعزیز» به اتهام خیانت دستگیر و روانه زندان شد. اما مقامات ریاض تاکنون حاضر به اظهارنظر علنی در مورد وی نشده‌اند. این دو از رقبای اصلی بن سلمان برای تصاحب تخت پادشاهی محسوب می‌شوند.

روزنامه تایمز انگلیس در گزارشی در ماه آوریل 2021 نوشت که بن نایف در زندانی در وسط بیابان شکنجه می‌شود و توانایی راه رفتن بدون عصا را ندارد در طول مدت بازداشت انفرادی 36 کیلو وزن کم کرده است.

در همین رابطه شبکه آمریکایی «ان بی سی»، گزارش گرد، بن نایف در زمان بازداشتش مورد شکنجه شدید قرار گرفته به نحوی که بدون کمک گرفتن قادر به راه رفتن نبوده است.

بازداشت «محمد بن نایف» به همراه «احمد بن سعود» عموی محمد بن سلمان، در دو سال اخیر به یکی از معضلات اصلی دولت سعودی تبدیل شده است و همزمان بسیاری از شاهزادگان فراری عربستانی به آمریکا و اروپا، اخیرا دست به اقدامات قضایی علیه محمد بن سلمان برای آزادی بن نایف و احمد بن سعود زده‌اند.

بیشتر کارشناسان سعودی بر این باورند که دلیل این برخورد «بن سلمان» با «بن نایف» نگرانی از تلاش وی برای بازپس گرفتن جایگاهش به عنوان ولیعهد است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط