رسانه تخصصی روابط بین الملل

پسر مبلغ سعودی پس از فرار: کشورم در حال فروپاشی است

Diplomacyplus.ir/?p=5004
پسر مبلغ معروف سعودی که انتظار می‌رود طی روزهای آینده حکم اعدام او صادر شود با اعلام فرار از کشور، تصریح کرد که عربستان سعودی از هر نظر در حال فروپاشی است.
«ناصر عوض القرنی» پسر مبلغ معروف سعودی زندانی در عربستان، شنبه پیش از فرار به خارج از کشورش و رسیدن به یک مکان امن برای «دفاع از پدرش و سایر زندانیان سیاسی در عربستان سعودی» خبر داد.

وی با پست یک ویدئو در صفحه شخصی‌اش در توئیتر اعلام کرد که برای دفاع از پدرش «زندانی که دادستان کل [عربستان] خواستار اعدام او است و نیز برای نجات آنچه در کشورش می‌توان نجات داد»، از عربستان سعودی خارج شده است.

ناصر عوض القرنی گفت: «​می‌دانم که صحبت کردن در داخل [کشورم] ممکن است منجر به دستگیری من شود. من حتی در حالی که سکوت کرده بودم، تنها به دلیل این‌که فرزند دکتر عوض القرنی هستم، دستگیر شدم. ..​ما در داخل همه راه‌ها را برای آزادی پدرم رفتیم تا جلوی ظلم ناعادلانه‌ علیه او را بگیریم».

پسر مبلغ معروف سعودی ادامه داد:«مطالبه بیشتر برای توقف تخلفات و تجاوزها به معنای سرنوشت محتوم دستگیری و شکنجه است. من خارج شدم تا آن‌چه را که در کشورم می توان نجات داد؛ نجات دهم. از حمایت از زندانی‌ها گرفته تا رفع ظلم از پدرم که به اعدام تهدید شده است».

وی افزود: «متأسفانه کشور من، نه تنها از نظر حقوق بشر، بلکه در همه زمینه ها از نظر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در حال سقوط و فروپاشی است. متأسفانه اعلام می‌کنم که اکنون خارج از کشورم هستم، من هم مانند همه جوانان، آرزو داشتم نظرم را در داخل کشورم بیان کنم».

واکنش‌ها در فضای مجازی به فرار پسر عوض القرنی

«سعید بن ناصر الغامدی» از مخالفان رژیم سعودی، پیشتر از فرار یک شخصیت مخالف دیگر این رژیم خبر داده و گفته بود که اطلاعات مهم و حساسی درباره ولی‌عهد سعودی برملا خواهد شد.

الغامدی در پی علنی شدن فرار ناصر عوض القرنی از عربستان سعودی، تصریح کرد: «این همان خبری است که پیشتر به آن اشاره کرده بودم و این آغاز راه این قهرمان شجاع است که برای نجات پدرش شیخ عوض القرنی فداکاری کرده است. خداوند او و همه بازداشت شدگان را آزاد بفرماید».

وی در ادامه از خانواده‌های سایر بازداشت شدگان عقیدتی در عربستان خواست که آن‌ها هم برای خروج از کشور در اسرع وقت و پیگیری وضعیت خویشاوندان زندانی خود از خارج از کشور اقدام کنند.

از سوی دیگر، سازمان حقوق بشر «سند» با اعلام خبر خروج ناصر القرنی، در حساب رسمی خود در توئیتر نوشت: «مهندس ناصر القرنی فرزند عوض القرنی، مبلغ بازداشت شده در زندانهای سعودی توانست از عربستان خارج شود تا از پدرش که از سال ۲۰۱۷ تحت بازداشت است، دفاع کند».

این سازمان در ادامه اعلام کرد: «مهندس ناصر اعلام کرد که توانسته از کشور خارج شود و از زیر سرکوب حکومت که شامل کسانی که خواستار آزادی زندانیان عقیده هستند، می‌شود، فرار کند».

در ادامه این پست آمده است که این اقدام همزمان با پافشاری دادستانی کل سعودی بر اعدام عوض القرنی پس از شکست کلیه تلاش‌ها از داخل کشور برای نجات او صورت گیرد.

سازمان حقوق بشری سند در ادامه از این اقدام تمجید و اعلام کرد: سازمان سناد نیز به نوبه خود از این اقدام قدردانی کرده و از خانواده‌های بازداشت شدگان می‌خواهد در دفاع از خانواده‌های خود مشارکت کنند و در تداوم دفاع از آن‌ها تلاش کنند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از این اقدام پسر عوض القرنی استقبال کردند و برای او آرزوی موفقیت کردند که بتواند در خارج از کشور پرونده پدرش را پیگیری و به نتیجه مطلوب برساند.

کاربری با نام «اخوان الغازی» نوشت: «محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان هرگاه صدایی را سرکوب کند، ده‌ها صدای دیگر بلند می‌شود. از خدا می خواهم که هرچه سریعتر شیخ عوض القرنی و تمام زندانیان آزادی عقیده در عربستان آزاد شوند».

بازداشت عوض القرنی از سال ۲۰۱۷

۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷ بود که نیروهای امنیتی عربستان سعودی، عوض القرنی را به همراه شمار دیگری از مبلغان، متفکران و فعالان حقوق بشری بازداشت کردند. وی با اتهاماتی نظیر حمایت از اخوان المسلمین، تحریک به جنگ در مناطق درگیری و فتنه‌ و اهانت به سران دیگر کشورها بازداشت شد و اکنون به اعدام تهدید شده است.

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی پس از رسیدن به این پست، موج بازداشت مخالفان، مبلغان  و فعالان را در چارچوب یک عملیات سازماندهی شده و مورد حمایت آمریکا برای تسریع روند تکیه زدن به تاج و تخت پادشاهی آغاز کرد.

این بازداشت‌ها از سپتامبر ۲۰۱۷ با ۲۱ نفر آغاز شد که بیشتر آن‌ها از مبلغان و واعظان برجسته از جمله عوض القرنی، «سلمان العوده» و «علی العمری» بودند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط