رسانه تخصصی روابط بین الملل

پاسخ ریاض به واشنگتن: تصمیم اخیر اوپک پلاس کاملا اقتصادی بود

Diplomacyplus.ir/?p=5144
وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت که تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت مسئولانه و کاملا اقتصادی بوده است.

«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه‌ی عربستان سعودی گفت که تصمیم اخیر اوپک پلاس، مسئولانه و کاملا اقتصادی بوده است.

وی که با شبکه خبری العربیه مصاحبه می‌کرد، افزود: «همکاری نظامی میان واشنگتن و ریاض در راستای منافع هر دو کشور بوده و فقط به نفع عربستان نبوده است».

الجبیر گفت: «تصمیم اوپک پلاس سیاسی نبوده و کشورهای عضو آن، در تلاش برای ایجاد ثبات در بازار و تحقق منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان است».

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی اضافه کرد: «روابط با واشنگتن راهبردی بوده و در راستای حمایت از امنیت و ثبات منطقه بوده است».

اقدام هفته گذشته اوپک‌پلاس در کاهش تولید ۲ میلیون بشکه نفت در روز به شدت گرفتن بی‌سابقه تنش‌ها میان ریاض و واشنگتن منجر شده است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال ساعتی قبل‌تر گزارش داد مقام‌های آمریکایی قبل از تصمیم اوپک‌پلاس برای کاهش تولید روزانه دو میلیون بشکه نفت با عربستان سعودی و سایر متحدان عربی خود تماس گرفته و خواستار آن شدند که تصمیم‌گیری در این خصوص را فقط برای یک ماه دیگر عقب بیندازند، اما پاسخ این کشورها به درخواست آمریکا منفی بوده است.

مقام‌های آمریکایی به طرف‌های سعودی اعلام کردند که کاهش تولید نفت به عنوان تصمیم عربستان برای همسویی با روسیه در جنگ اوکراین دیده خواهد شد و اینکه انجام چنین اقدامی باعث کاهش حمایت واشنگتن از ریاض خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط