رسانه تخصصی روابط بین الملل

ونزوئلا واردات نفت سنگین ایران را برای پالایش آغاز کرد

Diplomacyplus.ir/?p=2570
رویترز در خبری اعلام کرد اسناد شرکت نفتی دولتی پترولئوس دی ونزوئلا (PDVSA) نشان می دهد که این کشور روند آغاز واردات نفت سنگین ایران را برای تغذیه پالایشگاه های داخلی خود آغاز کرده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: با واردات نفت سنگین ایران توافق سوآپ (تهاتری) که سال گذشته بین دو کشور تحت تحریم آمریکا امضا شد، گسترش می یابد.

این رسانه افزود: دو کشور سال گذشته ابتدا درباره سوآپ توافق کردند و مقرر شد شرکت نفتی پترولئوس دی ونزوئلا میعانات گازی ایران را به منظور رقیق کردن و فراوری نفت سنگین مازاد ایران برای صادارت وارد کند. در مقابل شرکت نفت ملی ایران (NIOC) نفت خام ونزوئلا را تحویل می کند.

نفت خام سنگین ایران که از نظر کیفیت مشابه نفت خام «مسا ۳۰» ونزوئلا است، قرار است نفت داخلی را که در پالایشگاه های PDVSA تغذیه می شود، افزایش دهد. ونزوئلا همچنین در سال های اخیر قطعات و تجهیزات ایرانی را برای بازسازی پالایشگاه های خود دریافت کرده است.

اسناد شرکت نفتی دولتی ونزوئلا نشان می دهد که دستکم ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین ایران در اواسط ماه آوریل به پالایشگاه کاردون تحویل داده شد. این پالایشگاه با ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه نفت خام  دومین پالایشگاه بزرگ ونزوئلا محسوب می شود. وقرار است این هفته نیز ۴۰۰ هزار بشکه نفت دیگر از ایران به در بندر خوزه تخلیه شود.

ایران همچنین به تازگی میعانات گازی را با نفتکش های حامل پرچم ایران به ونزوئلا ارسال کرده است.

ونزوئلا در سالهای اخیر با سنگین‌تر شدن تولید نفت داخلی این کشور، برای تامین گریدهای متوسط و سبک برای پالایشگاه‌های خود تلاش کرده که به تولید محدود و کمبود متناوب سوخت موتور کمک کرده است.

تولید نفت سنگین این کشور آمریکای جنوبی همچنین به شکل فزاینده ای به نفت خام سبک تر و یا تولیدات پالایش شده نیاز دارد تا به عنوان رقیق کننده استفاده شود تا بتواند نفت را در گریدهای قابل صادرات تولید کند.

جواد اوجی وزیر نفت ایران هفته پیش به منظور دیدار با نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و مذاکره درباره توافقات تجاری با طارق الایسامی همتای ونزوئلایی به کاراکاس سفر کرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط