رسانه تخصصی روابط بین الملل

ورود کشتی غول‌پبکر از بندر عربستان به شبوه برای غارت نفت یمن

Diplomacyplus.ir/?p=3480
یک کشتی از بندر رأس التنوره عربستان سعودی در بندر شبوه یمن لنگر انداخت تا نفت این کشور را به سرقت ببرد.

کشتی « ISABELLA» از بندر «رأس التنوره» عربستان سعودی وارد بندر «النشیمه» در استان «شبوه» یمن شد تا بار دیگر نفت یمن را به سرقت ببرد.

به گزارش المسیره ، قرار است حدود 100 هزار تن نفت خام یمن معادل یک میلیون بشکه توسط این کشتی سعودی بارگیری شود. ارزش نفت به سرقت رفته توسط این کشتی به 114 میلیون دلار می‌رسد.

این درحالی است که سه روز گذشته رسانه‌های یمنی گزارش دادند که عربستان و امارات با سوء استفاده از آتش بس برقرار شده توسط سازمان ملل در یمن به سرقت نفت و گاز این کشور ادامه می دهد و در آخرین مورد، یک کشتی اماراتی 400 هزار بشکه نفت یمنی‌ها را به سرقت برده است.

دو هفته پیش نیز یک کشتی غول پیکر پس از به غارت بردن بیش از دو میلیون بشکه نفت خام به ارزش تقریبی بیش از 270 میلیون دلار در یازدهم ژوئن ( شنبه 21 خرداد ) بندر «الشحر» در استان حضرموت یمن را ترک کرد که بر اساس نرخ نفت در بازار جهانی معادل 162 میلیارد ریال یمنی ارزش داشت.

عربستان از ششم فروردین 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن به عنوان فقیرترین کشور جهان عرب آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و حملات دردناک پی در پی یمنی‌ها در عمق خاک عربستان بویژه حمله‌های مکرر به تاسیسات شرکت غول پیکر نفتی آرامکو، ریاض مجبور شد به امید خارج شدن از باتلاق جنگ در یمن با برقراری آتش بس در این کشور موافقت کند؛ هر چند گزارش های رسیده از نقض مکرر آتش بس توسط سعودی‌ها و مزدوران آنها حکایت دارد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط