رسانه تخصصی روابط بین الملل

واگذاری ماموریت جدید به متهم ردیف اول پرونده خاشقچی در عربستان

Diplomacyplus.ir/?p=6017
مخالفان سعودی از تغییر مسؤول ارتش سایبری و واحد سرکوب رسانه‌ای عربستان سعودی که متهم ردیف اول پرونده ترور خاشقچی نیز بود و واگذاری ماموریتی جدید و محرمانه به او خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع رسانه‌ای مخالف رژیم سعودی از برکناری «سعود القحطانی» مسئول ارتش سایبری و واحد سرکوب رسانه‌ای عربستان از تمامی مناصب و ماموریت‌هایش خبر دادند و اعلام کردند که وی که مشاور پیشین دربار سعودی و از عاملان اصلی قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی بود، اکنون قرار است  در پشت پرده و به دور از چشم دیگران ماموریت جدیدی را انجام دهد.

حساب کاربری «العهد الجدید» در توئیتر متعلق به مخالفان رژیم سعودی، با انتشار این خبر نوشت که به القحطانی ماموریت جدیدی داده شده است.

این حساب کاربری، همچنین افزود: «القحطانی وقف مدیریت کارهای کثیف و به دور از توجه خواهد شد و “حمود بن بداح المریخی”  مشاور در امور دربار با رتبه وزیر جایگزین او در مدیریت ارتش سایبری و هدایت و کنترل رسانه‌های سعودی، خواهد شد».

این حساب کاربری، پیشتر نیز نوشته بود، با وجود آن‌که به دلیل رسوایی پرونده ترور خاشقچی، القحطانی از تمامی پست‌های درباری کنار گذاشته شده بود، اما همچنان ماموریت‌های زیادی از جمله نظارت بر رویکردهای رسانه‌های داخلی داشت.

چندی پیش، روزنامه گاردین نیز فاش کرد که سعود القحطانی، یکی از چهره‌های پشت پرده حمایت مالی از شبکه ایران اینترنشنال است.

ملک سلمان، ماه می گذشته، حمود المریخی را به عنوان مشاور دربار با رتبه وزیر، معرفی کرده بود. با این وجود، رسانه‌های سعودی نه عکسی از المریخی منتشر کردند و نه درباره زندگی‌نامه و کارنامه فعالیت او، چیزی نوشتند.

سعود القحطانی متهم ردیف اول در پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی در ترکیه بود اما به دلیل روابط بسیار نزدیک با بن سلمان هرگز محاکمه نشد.دادگاه سعودی در سال ۲۰۱۹، القحطانی را از تمام اتهامات در ارتباط با قتل خاشقچی مبرا کرده و برای پنج نفر دیگر حکم اعدام صادر کرد.

چند ماه پیش «مجتهد» افشاگر اسرار آل‌سعود در توییتر خود نوشت، یکی از دفاتر بزرگ برای تبلیغ عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی توسط وی و به دستور محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در استانبول قرار دارد.

وی افزود، در این دفتر دوازده نفر از ملیت‌های عربی مختلف حضور دارند، بودجه سالانه آن چهار میلیون دلار است و یک شخصیت عراقی به نام «سفیان السامرائی» آن را اداره می‌کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط