رسانه تخصصی روابط بین الملل

واکنش‌ها به اعدام ۸۱ نفر در عربستان

Diplomacyplus.ir/?p=1668
بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی کشورهای اسلامی اعدام ۸۱ فرد در عربستان که به گمان بسیاری از تحلیلگران بی گناه بودند را بشدت محکوم کردند.

وزارت کشور عربستان روز شنبه از اجرای حکم اعدام ۸۱ نفر خبر داد که اتهام آنها مواردی چون «داشتن افکار نادرست، عقاید انحرافی، همکاری اطلاعاتی با داعش، القاعده و انصارالله یمن و اقدام علیه امنیت عمومی و ایجاد شورش و هرج و مرج» ادعا شده است.

به دنبال این اقدام که بسیاری آن را محاکمه غیرعادلانه دانسته‌اند، بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌ها و احزاب سیاسی کشورهای اسلامی واکنش منفی نشان داده و آن را محکوم کرده‌اند.

در همین ارتباط کمیته امور اسیران یمنی در این باره اعلام کرد که اقدام رژیم آل سعود در اعدام دو اسیر جنگی یمنی، مغایر با همه قوانین و منشورهاست و این رژیم منتظر عواقب وخیم این جنایتش باشد.

کمیته ملی امور اسیران یمن اعلام کرد؛ مطلع شدیم از میان ده‌ها نفری که حکومت عربستان اعدام کرد، دو اسیر یمنی بودند که به خاطر ظلم و خصومت به میدان اعدام کشانده شدند.

این کمیته، اقدام حکومت عربستان در اعدام اسیران جنگی را مغایر با تمام قوانین و منشورهای بین المللی خواند و اعلام کرد: اعدام این دو اسیر یمنی پیامدهای وخیمی برای حکومت ریاض خواهد داشت و سکوت در برابر این جنایت ممکن نیست.

انجمن علمای یمن

این انجمن نیز جنایت حکومت عربستان در اعدام ده‌ها نفر به اتهام ارتباط با تروریسم را محکوم و اعلام کرد: اعدام ۸۱ انسان مسلمان و بی گناه از ساکنان حجاز و منطقه شرقی عربستان و همچنین از اتباع یمنی به صراحت با دین اسلام و احکام عادلانه قضایی مغایرت دارد و این جنایت به دلایل و توجیهات سیاسی و فرقه‌ای انجام شده است.

انجمن علمای یمن، ضمن محکوم کردن سکوت جامعه بین المللی و نهادهای حقوق بشری در قبال این جنایت، افزود: ما از ملت یمن می خواهیم با ادامه مقاومت، حمایت مالی و اعزام نیرو به جبهه های جنگ به جنایت حکومت عربستان پاسخ دهند.

حزب حق یمن

حزب حق یمن این جنایت را نخستین جنایت حکومت عربستان ندانست، بلکه تأکید کرد که پیش از این نیز ۳۷ فرد بی گناه از منطقه شرق این کشور اعدام شده‌اند.

این حزب، حکومت عربستان را مجری برنامه‌های دستگاه اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در فتنه انگیزی فرقه‌ای و مذهبی دانست.

حزب حق الیمنی اعلام کرد: حکومت عربستان بیش از هفت سال است که علیه کشور دست به تجاوز زده است و در این مدت دست به انواع جنایت‌ها زده است.

قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل حق عراق

دبیرکل عصائب اهل حق عراق گفت که عربستان ده ها نفر را به دلایل عمدتاً نفرت انگیز فرقه ای به طرز وحشیانه ای اعدام کرده است.

وی افزود: ما رفتار فرقه‌ای نظامند حکومت عربستان را محکوم می‌کنیم.

دبیرکل گردان‌های حزب الله عراق

“ابوآلاء الولائی دبیرکل گردان‌های حزب الله عراق نیز در واکنش به این کشتار، گفت که رژیم عربستان از توجه جهانیان به جنگ در اوکراین برای اعدام ۸۱ نفر سوء استفاده کرده است.

جنبش نجباء عراق

نصر الشمری سخنگوی جنبش نجباء عراق نیز در این ارتباط گفت که عربستان به نقض حقوق بشر از طریق اعدام افراد ادامه می دهد.

وی افزود: سعودی ها با متهم کردن اعدام شدگان به تروریسم، جهان را گمراه می کنند.

حزب دعوت اسلامی عراق

این حزب عراقی به شدت اعدام گروهی از ساکنان قطیف در شرق عربستان را محکوم کرد.

در ادامه بیانیه این حزب آماده است که اعدام این افراد برای ارعاب شهروندان سعودی صورت گرفته است، همچنین این اقدام دروغ بودن ادعاها برای انجام اصلاحات و گشایش فضا در عربستان را برملا می کند.

مردم شرق عربستان در طول سال‌های اخیر بارها در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه رژیم سعودی و کشتار ده‌ها معترض در شهرهای العوامیه و قطیف تظاهرات کرده‌اند، اما هر بار با سرکوب شدید نظامیان آل‌سعود مواجه شدند.

دولت عربستان هر ساله شمار زیادی از مخالفان آل‌سعود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات‌های سنگین و اعدام محکوم می‌کند.

شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعه عربستان یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی این کشور محسوب می‌شد که در سال ۱۳۹۴ به اتهام انتقاد از آل‌سعود و اقدام علیه امنیت ملی این کشور اعدام شد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط