رسانه تخصصی روابط بین الملل

واشنگتن ترکیه را تهدید به تحریم کرد

Diplomacyplus.ir/?p=3016
یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت، هرگونه توسعه طلبی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه این کشور را هدف تحریم‌ها قرار خواهد داد.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت، هرگونه توسعه طلبی ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه این کشور را هدف تحریم‌ها قرار خواهد داد.

 این مقام وزارت دفاع آمریکا در مصاحبه با اسکای نیوز عربی گفت، دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا رسما به دولت ترکیه در آنکارا اعلام کرده است که هرگونه اقدامات توسعه طلبانه ارتش ترکیه در شمال سوریه به ویژه در  مناطق تل رفعت، منهج و عین عیسی نتایج خطرناکی بر روابط دوجانبه و منافع شهروندان بی‌گناه کُرد برجای خواهد گذاشت.

وی افزود، دولت کاخ سفید هیچ بعید نمی‌داند که در صورتی که آنکارا به این امر اقدام نماید،  کنگره تحریم‌های بیشتری را علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعمال کند.

این مقام پنتاگون افزود، دوستان آمریکا در داخل سوریه شامل یگان‌های مدافع خلق کرد(ی‌پ‌گ) و نیروهای سوریه دموکراتیک(قسد) -که ترکیه آنها را تروریسم می‌داند- در معرض تهدیدهای امنیتی، اقتصادی و معیشتی قرار دارند.

وی در پایان تاکید کرد، در سایه وجود این تهدیدهای ترکیه، پنتاگون پیش بینی نمی‌کند که حجم حضور نظامی خود در شرق و شمال شرق سوریه که حدود ۷۰۰ نظامی آمریکایی ارزیابی می‌شود را تغییر دهد.

وی این موضوع را انکار نکرد که تهدیدهای ترکیه در چارچوب مانورهایی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در چارچوب تحقق دستاوردهایی به قیمت موافقتش با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو انجام داده است.

این در حالی است که ارتش ترکیه در بحبوحه تشدید تنش با نیروهای سوریه دموکراتیک در مناطق شمال سوریه شامگاه چهارشنبه تجهیزات نظامی بسیاری را از طریق دو گذرگاه تل ابیض و باب السلامه به خاک سوریه منتقل کرد.

نیروهای ترکیه روز چهارشنبه برای اولین بار مواضع ائتلاف بین‌المللی در حومه عین‌العرب سوریه را هدف قرار دادند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که ارتش این کشور تصمیم دارد عملیات نظامی را برای مبارزه با تروریسم در مرزهای ترکیه انجام دهد و تصمیم درخصوص این عملیات به زودی اتخاذ می‌شود.

وی ادامه داد: گام‌های جدیدی را برای تکمیل منطقه امن در عمق ۳۰ کیلومتری شمال سوریه آغاز خواهیم کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات اردوغان اعلام کرد که هرگونه حمله جدید ترکیه به شمال سوریه، منجر به تضعیف ثبات منطقه و تشدید اوضاع می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط