رسانه تخصصی روابط بین الملل

واشنگتن: آذربایجان و ارمنستان فورا درگیری‌ها را متوقف کنند

Diplomacyplus.ir/?p=4702
با خبرساز شدن درگیری‌های دوشنبه شب (دیشب) جمهوری آذربایجان و ارمنستان، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا با انتشار یک بیانیه موضع این کشور در قبال این درگیری‌ها را اعلام کرد.

با خبرساز شدن درگیری‌های دوشنبه شب (دیشب) جمهوری آذربایجان و ارمنستان، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا با انتشار یک بیانیه موضع این کشور در قبال این درگیری‌ها را اعلام کرد.

شامگاه دوشنبه (دیشب) درگیری‌های شدیدی بین نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان رخ داد و به گفته وزارتخانه‌های دفاع دو کشور، چند نقطه در مرز شاهد تیراندازی و تبادل آتش بود.

روایت‌ها درباره این درگیری‌ها متفاوت است. در حالی که «نیل هاویِر» خبرنگار کانادایی همکار شبکه‌های «سی‌ان‌ان، سی‌بی‌سی و الجزیره انگلیسی» از حملات ارتش جمهوری آذربایجان با استفاده از توپخانه و پهپاد به مناطقی در خارج از منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد، رسانه‌های ترکیه اما ارمنستان را مقصر درگیری‌های مسلحانه امشب با جمهوری آذربایجان خواندند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور با صدور یک بیانیه درباره این درگیری‌ها واکنش نشان داد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و توسل به گفت‌و‌گو شد.

 در بیانیه آنتونی بلینکن آمده است: «ایالات متحده عمیقا نگران گزارش‌ها درباره حملات در امتداد مرز ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان از جمله حملات گزارش شده علیه مناطق و زیرساخت‌های غیرنظامی در داخل ارمنستان است. همانطور که ما از مدت‌ها قبل به روشنی اعلام کرده‌ایم، هیچ راه‌حل نظامی برای این منازعه وجود ندارد. ما خواستار توقف فوری خصومت‌های نظامی هستیم».

از سرگیری درگیری‌های باکو و ایروان در شرایطی صورت گرفت که چندی قبل «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در بروکسل مقر اتحادیه اروپا دیدار کردند.

علی اف بعد از این دیدار در مصاحبه‌ای گفت که طی چند ماه امکان رسیدن به توافق صلح نهایی با ارمنستان و امضای آن وجود دارد.

از سوی دیگر، نخست‌وزیر ارمنستان در نشست مجمع اقتصادی شرق در «ولادی‌ وستوک» در روسیه گفت که ارمنستان علاقه زیادی به از سرگیری ارتباطات حمل و نقل با جمهوری آذربایجان دارد

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط