رسانه تخصصی روابط بین الملل

هواپیمای «روز قیامت» در سفر اخیر بایدن همراه او بود

Diplomacyplus.ir/?p=1836
نشریه تایمز لندن فاش کرده است که در سفر اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا هواپیمای نیروی هوایی آمریکایی موسوم به «روز قیامت» که به عنوان مرکز فرماندهی اضطراری در صورت وقوع جنگ هسته‌ای عمل می‌کند، همراه با ناوگان ریاست‌جمهوری ایالات متحده به اروپا پرواز کرده است.

این هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ که با نام مستعار «دیده‌بان شب» نیز خوانده می‌شود، روز پنجشنبه در حال فرود در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی میلدنهال در سافک انگلستان مشاهده شده است.

جو بایدن و گروهی از دستیاران ارشد او روز پنجشنبه در تلاش برای حمایت از جبهه مشترک غربی متشکل از کشورهای اروپایی در برابر روسیه و همچنین بررسی پیامدهای احتمالی جدید اقدام مسکو در حمله ماه گذشته به اوکراین به بروکسل سفر کردند.

هواپیمای «روز قیامت»، هواپیماهای ارتقا یافته‌ای است که به گونه‌ای طراحی شده تا در صورت حمله هسته‌ای شانس بقای بسیار بالایی داشته باشند. این هواپیما که اصطلاحا «پنتاگون متحرک» نیز نامیده می‌شود (از این نظر که به طور منظم در سفرهای وزیر دفاع آمریکا او را همراهی می‌کند) امکان کنترل تسلیحات هسته‌ای آمریکا در هر نقطه از جهان را فراهم می‌کند.

این هواپیما در برابر انفجارهای هسته‌ای مقاوم است و امواج الکترومغناطیسی ناشی از انفجارهای اتمی و همچنین بمب‌های حرارتی بر آن اثری ندارند. به گفته نیروی هوایی آمریکا این هواپیما همچنین دارای پیشرفته‌ترین سیستم‌های ارتباطی ماهواره‌ای است.

هواپیمای ئی-۴ توسعه یافته از سال ۱۹۷۴ و در میانه جنگ سرد در خدمت نیروی هوایی آمریکا قرار گرفته و تنها چهار فروند از آن در ناوگان هوایی ایالات متحده وجود دارد. تنها آمریکا و روسیه در جهان از چنین هواپیماهایی برخوردارند.

این هواپیما هرچند «مخفی» به شمار نمی‌رود، با این حال به ندرت به صورت رسمی از آن صحبت می‌شود. از این لحاظ این هواپیما در نقطه مقابل هواپیمای رئیس جمهوری آمریکا «ایرفورس وان» قرار دارد که از داخلی مجلل و تشریفاتی برخوردار است و مقامات ارشد کاخ سفید با آن جابجا می‌شوند.

پیشتر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در اقدامی تلافی‌جویانه به خاطر تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط کشورهای غربی، دستور داده بود تا نیروهای بازدارنده هسته‌ای این کشور به حالت «آماده باش» درآیند. اقدامی کم‌سابقه که موجب بروز نگرانی‌ها درباره استفاده کرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط