رسانه تخصصی روابط بین الملل

هشدار وال استریت ژورنال درباره درگیری مستقیم روسیه و آمریکا در سوریه

Diplomacyplus.ir/?p=3287
پس از انتشار اخباری درباره حمله روسیه به تروریست‌های سوری در پایگاه «التنف» سوریه، یک روزنامه آمریکایی از احتمال درگیری مستقیم بین نظامیان روسیه و آمریکا خبر داد.

پس از انتشار برخی اخبار مبنی بر این که روسیه به تروریست‌های وابسته آمریکا در داخل پایگاه آمریکایی «التنف» حمله کرده است، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از مقام‌های نظامی ایالات متحده گزارش کرد که تشدید تنش های روسیه در سوریه خطر درگیری مستقیم با آمریکا را به دنبال دارد.

طبق این گزارش، مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند که روسیه یکسری عملیات‌ علیه ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه در ماه جاری انجام داده است که شامل عملیات این هفته به یک پایگاه استراتژیک در بخش جنوبی این کشور می‌شود.

وال استریت ژورنال نوشت، اقدامات روسیه مقامات نظامی ایالات متحده را نگران کرده است، آنها نگران هستند که یک اشتباه محاسباتی ممکن است به درگیری ناخواسته بین نیروهای ایالات متحده و روسیه در سوریه تبدیل شود.

رسانه‌ها روز پنجشنبه هفته گذشته خبر داده بودند که پهپادهای ناشناس، چهارشنبه‌شب، مقر عناصر تروریستی «مغاویر الثوره» در داخل پایگاه آمریکایی «التنف» را که از مهم‌ترین مراکز حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی در سوریه به شمار می‌رود، هدف قرار دادند.

مقام‌های دفاعی آمریکا در گفت‌و‌گو با سی‌ان‌ان خبر دادند که این حمله را روسیه انجام داده و پیش از انجام حمله به واشنگتن هشدار داده است که نیروهای خود را از محل دور کند.

یکی از مقام‌های نظامی آمریکایی در پی این رخداد گفت که اندکی پس از هشدار مسکو به واشنگتن، جنگنده‌های روسی شامل دو سوخو-۳۵ و یک سوخو-۲۴ قبل از حمله به یک پایگاه نظامی، در حال عبور از منطقه بر فراز التنف مشاهده شدند.

وال استریت ژورنال در این خصوص نوشت که هشدار قبل از حمله روسیه به پایگاه التنف نشان می‌دهد که ارتش روسیه به طور فعال نیروهای آمریکایی را هدف قرار نمی‌دهد اما مأموریت ایالات متحده در سوریه را با مشکل مواجه می‌کند.

نیروهای ارتش ایالات متحده در زمان حملات روز چهارشنبه که قبلاً توسط CNN گزارش شده بود، در مجاورت پایگاه نبودند و هیچ تلفات آمریکایی یا ائتلاف در نتیجه این حمله وجود نداشت. اما این عملیات آنچه را که یک مقام نظامی ایالات متحده به عنوان “افزایش قابل توجه تحریکات” در این ماه توصیف کرد، مشخص کرد.

بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش ایالات متحده در زمان حملات روز چهارشنبه که قبلاً توسط شبکه «سی ان ان» گزارش شده بود، در مجاورت پایگاه نبودند و هیچ تلفاتی از نیروهای آمریکایی یا ائتلاف در نتیجه این حمله وجود نداشت اما مقام‌های آمریکایی این حمله را تشدید اقدامات تحریک‌آمیز روسیه در سوریه در ماه جاری میلادی توصیف کردند.

طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، سفارت روسیه در واشنگتن بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این روزنامه آمریکایی همچنین گزارش کرد که در هفته جاری همچنین نیروهای نظامی روسیه دو جنگنده سوخو-۳۴ را در محلی مستقر کردند که ایالات متحده در حال انجام عملیاتی در شمال شرقی سوریه بوند تا یک سازنده بمب داعش را دستگیر کنند. دو جنگنده روسیه پس از هشدار جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکا، از محل استقرار عقب‌نشینی کردند.

مقامات نظامی ایالات متحده از ارائه جزئیات در مورد هر یک از حوادث دیگری که به گفته آنها در دو هفته گذشته رخ داده است خودداری کردند.

ژنرال «اریک کوریلا» رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده در منطقه (سنتکام) گفت که ایالات متحده به دنبال اجتناب از درگیری با روسیه در سوریه است.

وی در این خصوص توضیح داد: «ما به دنبال اجتناب از محاسبه اشتباه یا مجموعه اقداماتی هستیم که می‌تواند منجر به درگیری غیرضروری شود: این هدف ما باقی می ماند. با این حال، رفتار اخیر روسیه تحریک آمیز و تنش‌زا بوده است».

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که حدود ۲۰۰ سرباز آمریکایی در پادگان التنف به عنوان بخشی از کارزار ایالات متحده برای راهنمایی شرکای محلی برای مبارزه با داعش مستقر شده‌اند و در مجموع حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند.

وال استریت ژورنال گزارش می‌‌کند که نیروهای آمریکایی علاوه بر التنف، به نیروهای کرد سوری در بخش شرقی این کشور آموزش و مشاوره می‌دهند.

این اولین بار نیست که پایگاه التنف هدف حمله پهپادی یا راکتی قرار می‌گیرد؛ در اکتبر ۲۰۲۱ نیز التنف هدف حمله پهپادی قرار گرفت. پایگاهی که در ۴۲ کیلومتری گذرگاه التنف در نزدیکی مثلث مرزی عراق، اردن و اردن قرار گرفته است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط