رسانه تخصصی روابط بین الملل

هشدار رسانه‌ آمریکایی درباره ظهور « نیروهای خشمگین» ناراضی در عربستان سعودی

Diplomacyplus.ir/?p=6629
یک رسانه آمریکایی با تاکید بر سیاست‌های استبدادی ولیعهد سعودی و تشدید سرکوب‌گری در عربستان نسبت به ظهور «نیروهای خشمگین» در این کشور هشدار داد.

 یک رسانه آمریکایی نسبت به ظهور «نیروهای خشمگین» در عربستان سعودی به دلیل سیاست‌های« محمد بن سلمان»  ولیعهد سعودی هشدار داد که از یک سو مبتنی بر استبداد و سرکوب و از سوی دیگر گسترش فساد و فروپاشی است.

روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس تایمز» در تحقیقی نوشت: رویکرد سرکوبگرانه‌ای که محمد بن‌سلمان دنبال می‌کند برای جامعه عربستان سعودی نگران‌کننده و خطرناک است، زیرا خطر ظهور نیروهای خشمگینی که غیرقابل کنترل است را به دنبال دارد.

 روزنامه لس‌آنجلس تایمز این تحقیق را با عنوان «رقص در خانه و مخالفان در خارج از کشور؛ محمد بن‌سلمان با همین رویکرد، عربستان سعودی را دچار تغییر می‌کند»، منتشر کرد.

بر اساس گزارش این روزنامه،  شهروندان سعودی از سیاست‌های محمد بن سلمان ناراضی هستند و مبالغ هنگفتی برای پروژه‌های سرگرمی پر زرق و برق هزینه می‌کند و این درحالی است که  مشکلات زیرساختی ضروری و فوری در عربستان را نادیده می‌گیرد.

این روزنامه تاکید کرد که ولیعهد  سعودی  عامدانه نقش نظام مشورتی را که در خاندان سلطنتی آل سعود استفاده می‌شد، لغو و از اقدامات وحشیانه برای سرکوب مخالفان سیاست‌هایش استفاده می‌کند.

لس‌آنجلس تایمز هشدار داد که فرآیندهای دگرگونی اجتماعی در عربستان سعودی با سرکوب سیاسی و محدود شدن قدرت تنها به یک شخص یعنی به محمد بن سلمان  همراه است.

در ادامه این گزارش آمده است، محمد بن سلمان عمداً  از اقدامات افراطی برای محدود و حذف کردن هر کسی که مخالف سیاست‌هایش است، استفاده می‌کند ، همانطور که « جمال خاشقجی»  روزنامه‌نگار سعودی و ساکن ایالات متحده  در اکتبر 2018 توسط یک تیم سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه به قتل رسید.

 بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، تابستان گذشته، دو فعال زن سعودی عمدتاً به دلیل ابراز مخالفت خود در شبکه‌های اجتماعی به 34 و 45 سال زندان محکوم شدند که تاکنون  طولانی‌ترین حکم علیه فعالان بوده است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت:« محمد بن سلمان تنها فردی در آل سعود است که  جسارت ایجاد تغییرات عمیق در جامعه عربستان را دارد. زیرا صحنه‌هایی که در عربستان سعودی نمایش داده می‌شود، تا همین چند سال پیش غیرقابل تصور بود».

به نوشته این روزنامه، محمد بن سلمان رهایی از هنجارهای اجتماعی را بخشی جدایی‌ناپذیر برای بقای خود در قدرت می‌داند؛ بنابراین سرکوب سیاسی در عربستان سعودی با یک تغییر اجتماعی همراه شده که با ارزش‌های این کشور در تضاد است.

روزنامه لس‌انجلس تایمز تاکید کرد که محمد بن سلمان می‌خواهد وجهه عربستان را از کشوری مذهبی و محافظه‌کار تغییر دهد و آن را تاحدود زیادی شبیه به « مکه سرگرمی در منطقه» بسازد. همانطور که  مصرف  مشروبات الکلی هنوز در عربستان ممنوع است؛اما انتظار می‌رود که در سال 2023 مجاز شود».

اخیرا نیز  روزنامه هیل نوشت: عربستان توسط  شخص ظالمی اداره می شود که مردمان خود را در خارج و داخل کشور به قتل می‌رساند و میان گروه‌های تروریستی اسلحه توزیع می‌کند و کشوری را اداره می‌کند که ناقض آزادی است.

پیش از این نیز مرکز مطالعات کوئینسی اعلام کرد که عربستان سعودی در دوران محمد بن سلمان با توجه به ممنوعیت آزادی بیان و سرکوب منتقدان و مخالفانش به یک کشور پلیسی تبدیل شده است.

در سال‌های اخیر، عربستان سعودی مبالغ هنگفتی را برای بهبود وجهه خود در سطح بین‌المللی مانند حمایت مالی از یک تورنمنت جدید بین‌المللی گلف هزینه کرده است.

محمد بن سلمان در 5 سال گذشته تمامی سطوح حاکمیتی و اقتصادی و دیپلماتیک عربستان را در خدمت منافع شخصی خود در آورده و سفرای ریاض در دیگر کشورها به مثابه نمایندگان شرکت خصوصی او رفتار می‌کنند.

عربستان سعودی بعد از ترور وحشیانه «جمال خاشقجی» از نظر سرکوب آزادی بیان بیشترین توجه را به خود جلب کرده است، از جمله سایر روش‌های سرکوب آزادی بیان در عربستان اعمال محدودیت در اخذ گذرنامه و یا لغو آنها برای کنترل رفت‌وآمد شهروندان به خارج از کشور، هک تلفن همراه با استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی و تهدید اعضای خانواده فعالان اجتماعی مقیم خارج کشور می‌باشد.

پیش از این نیز نتایج پژوهش مرکز مطالعات و انتشارات «البیت الخلیجیّ» نشان داد؛ عربستان میان کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس از نظر سرکوب، استبداد و جرائم مربوط به قتل شهروندان در رتبه نخست قرار دارد.

براساس این پژوهش، عربستان شاهد محاکمه‌های قضایی ظالمانه و بازداشت‌های ظالمانه است و محاکمه ده‌ها شهروند متهم درباره آزادی بیان نیز دارای ایراد‌های حقوقی است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط