رسانه تخصصی روابط بین الملل

ناامیدی سعودی‌ها از تاثیرگذاری بر روند تشکیل دولت جدید لبنان

Diplomacyplus.ir/?p=3284
اطلاعات نشان می‌دهد که سفیر عربستان در بیروت بعد از شکست اهداف ریاض در انتخابات پارلمانی لبنان از مداخله در تشکیل دولت این کشور و انتخاب نخست‌وزیر جدید ناامید شده است.

 منابع لبنانی گزارش دادند، در حالی که هنوز بحث‌ها درباره انتخاب نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت جدید لبنان در میان احزاب سیاسی این کشور ادامه دارد، قبل از شروع رسمی رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی در این زمینه عربستان سعودی تصمیم گرفته از ورود مستقیم به خط معرفی نامزد نخست وزیری آینده خودداری کند.

«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان 23 ماه جاری میلادی را به عنوان تاریخ آغاز رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی برای معرفی نامزد نخست وزیری آینده تعیین کرد تا دولت جدید این کشور در مدت زمانی کوتاه تشکیل شده و باب رسیدگی به امور مهم باز گردد.

برخی منابع آگاه سیاسی اعلام کردند که «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان مهم ترین گزینه برای رسیدن به سمت نخست وزیری جدید این کشور است، اما هنوز هیچ تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.

این منابع گزارش دادند که «ولید البخاری» سفیر عربستان در بیروت بعد از شکست برنامه‌های این کشور در انتخابات پارلمانی لبنان متوجه شده، امیدی به این که مداخلات ریاض در تشکیل دولت آینده لبنان و انتخاب نخست وزیر جدید به نتیجه برسد وجود ندارد و بنابراین سعودی‌ها تصمیم گرفته‌اند از مداخله مستقیم در این زمینه پرهیز کنند.

ولید البخاری از زمان بازگشت خود به بیروت در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان به عنوان بالاترین نماینده عربستان شروع به مداخله در این انتخابات کرده و همه هنجارها و قوانین دیپلماتیک را زیر پا گذاشت. وی دیدارهای متعددی با نخست‌وزیران سابق، سیاستمداران، روسای امنیتی، روحانیون، روسای دانشگاه‌های لبنان، شیوخ قبایل، روزنامه نگاران و … داشت و حتی در تهیه لیست‌ها و تعیین نامزدهای مورد نظر احزاب متحد عربستان در انتخابات لبنان مداخله می‌کرد. ولید البخاری به مداخله در امور داخلی لبنان و تحریک آفرینی علیه مقاومت و همچنین توهین به رهبران و سیاستمداران لبنان معروف است.

شخصیت‌هایی که روابط نزدیک با عربستان سعودی دارند در نهایت درباره عملکرد ولید البخاری با مقامات سعودی صحبت و اعلام کردند که چرا البخاری همه تخم مرغ‌های عربستان در انتخابات لبنان را در سبد «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی چیده بود؟ و علیرغم پول‌های زیادی که عربستان در انتخابات لبنان هزینه کرد اما به نتایج مورد نظر خود نرسید.

اخیرا نیز برخی منابع فاش کردند که بعد از شکست ولید البخاری در اجرای برنامه‌های ریاض در انتخابات لبنان، عربستان ممکن است در اندیشه تعیین سفیر جدید در لبنان باشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط