رسانه تخصصی روابط بین الملل

معماری امنیتی آینده اروپا باید شامل تضمین برای روسیه باشد

Diplomacyplus.ir/?p=6249
رئیس‌جمهور فرانسه گفت، معماری امنیتی آتی اروپا باید شامل ضمانتهایی برای روسیه باشد.

به نقل از خبرگزاری تاس، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد: ما باید درباره معماری امنیتی که در آینده قرار است در آن زندگی کنیم، فکر کنیم. من مشخصا درباره صحبت‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره اینکه ائتلاف ناتو دارد به مرزهای روسیه نزدیک می‌شود و تسلیحات تهدیدآمیز را مستقر می‌کند، صحبت می‌کنم.

ماکرون در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی فرانسوی تی.اف.۱ که در جریان سفر رسمی اخیر خود به آمریکا انجام داد، گفت اروپا باید معماری امنیتی آینده خود را آماده کند.

ماکرون گفت: این به معنی این است که یکی از نکات اساسی که ما باید به آن بپردازیم – همانطور که پوتین همیشه گفته است – نگرانی از نزدیک شدن ناتو به درهای روسیه و استقرار تسلیحاتی است که می تواند روسیه را تهدید کند.

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه متذکر شد: این مساله بخشی از مذاکرات صلح اوکراین خواهد بود و ما باید خود را برای اتفاقات بعد از جنگ اوکراین آماده کنیم و بررسی کنیم که چطور می‌توانیم از متحدانمان محافظت کرده و همزمان به روسیه ضمانتهایی درباره امنیتش هنگام بازگشت طرفها به پای میز مذاکره ارائه کنیم.

مقامات زیادی در اوکراین و غرب به شدت مخالف هرگونه مذاکره با پوتین که منجر به امتیاز دادن به او پس از نزدیک به ۱۰ ماه جنگ شود، به خصوص با مشاهده اینکه اوکراین در سه ماه گذشته نیروهای روسیه را از چند منطقه بزرگ به عقب رانده، هستند.

اما اظهارات ماکرون حاکی از آن است که او با مسکو در خصوص درخواست دریافت تضمین‌های امنیتی همدردی می‌کند؛ درخواستی که قبل از شروع جنگ در اوکراین محور دیپلماسی فشرده اما شکست‌خورده قرار گرفت.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط