رسانه تخصصی روابط بین الملل

مصر خواستار ضمانت آمریکا برای صادارت گاز به لبنان شد

Diplomacyplus.ir/?p=964
شبکه «سعودی الشرق» در یادداشت تازه خود ضمن اشاره صحبت‌های سفیر لبنان در مصر درباره تعویق صادرات گاز به بیروت نوشت: قاهره پیش از آغاز پمپاژ گاز به لبنان برای درامان ماندن از تحریم علیه سوریه، خواستار ضمانت آمریکا شده است.

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، شبکه سعودی الشرق در یادداشت تازه خود نوشت: «علی الحلبی» سفیر لبنان در مصر، روز شنبه علت تعویق صادرات گاز مصر به لبنان را تشریح کرد. به‌رغم درخواست واشنگتن از مصر برای صادرات گاز به لبنان، سفیر بیروت در مصر در این خصوص گفت که مصری‌ها برای صادرات گاز خود به لبنان از طرف آمریکایی ضمانت خواسته‌اند.

علی الحلبی در گفت‌وگو با شبکه سعودی «الشرق» در این خصوص اظهار داشت: «قاهره پیش از آغاز پمپاژ گاز مصر [به لبنان]، برای در امان ماندن از “تحریم سزار” [علیه سوریه]، خواستار ضمانت آمریکا شده است».

این اظهارات در حالی مطرح‌ می‌شود که واشنگتن پیشتر خود شفاها از مصر برای صادرات گاز به لبنان درخواست کمک کرده بود تا از این طریق مانع موفقیت حزب‌الله در حل مشکل کمبود سوخت لبنان شود مبادا محبوبیت حزب‌الله در لبنان افزایش یابد.

واشنگتن که همیشه ادعای کمک به لبنان را دارد، مردادماه سال جاری، و تنها پس از چند ساعت از سخنرانی «سید حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان به مناسبت سالروز شهادت امام حسین (ع) و یارانش از ادعای کمک به لبنان سخن به میان آورد، در حالی که تا قبل از این حاضر نبود، حرفی از انتقال سوخت از مصر به لبنان به میان آورد.

سید حسن نصرالله، در سخنرانی مردادماه خود، در بخشی از اظهاراتش اعلام کرد که کشتی‌های حامل سوخت تا ساعات آینده از ایران به سمت لبنان حرکت خواهند کرد. همین وعده سبب شد تا آمریکا بسرعت دست به کار شود و وعده انتقال گاز از مصر به لبنان را بدهد، امری که نیازمند همکاری سوریه بود و سوریه بتازگی تحت تحریم سزار آمریکا قرار گرفته بود و چنین انتقالی نیازمند نادیده گرفتن این تحریم در مورد سوریه بود.

دفتر ریاست جمهوری لبنان چند ساعت پس از سخنرانی دبیرکل حزب‌الله در بیانیه‌ای اعلام کرد که «دورتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت در تماس با رئیس جمهور لبنان از طرحی برای ارسال برق و گاز از اردن و مصر به لبنان خبر داده است. در بیانیه مذکور آمده بود که «میشل عون» تماسی تلفنی از دوروتی شیا سفیر آمریکا در بیروت دریافت کرده است که در آن شیا به رئیس جهمور لبنان اطلاع داده که دولت آمریکا تصمیم دارد از  اردن به لبنان برق وارد کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط