رسانه تخصصی روابط بین الملل

مشاور اردوغان: پوتین یک “معامله بزرگ جدید” با غرب می‌خواهد

Diplomacyplus.ir/?p=5090
مشاور رئیس‌جمهوری ترکیه گفت، ولادیمیر پوتین می‌خواهد با غرب یک “معامله بزرگ جدید” انجام دهد تا تحقیرهای دوران پس از جنگ سرد را از بین ببرد.
 ابراهیم کالین، مشاور رئیس‌جمهوری ترکیه در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که جنگ اوکراین به ناچار با راه‌حلی که روی آن مذاکره ‌شده باشد، به پایان خواهد رسید و تنها مساله این است که چه زمانی این اتفاق می‌افتد و چقدر تا آن زمان خسارت وارد شده است.

او ادامه داد که چنین توافقی، چیزی فراتر از مرزهای روسیه و اوکراین خواهد بود. کالین استدلال کرد که هدف واقعی پوتین، مذاکره مجدد در مورد موازنه قدرت بین مسکو و غرب است، خصوصا پس از اینکه روسیه تضعیف‌ شده چندین دور گسترش‌های ناتو را به دنبال جنگ سرد پذیرفت.

مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: برداشت ما این است که آقای پوتین یک معامله بزرگ جدید می‌خواهد، یک توافق جدید با غرب.

این مقام ترکیه‌ای به توافق‌هایی که میان مسکو و ناتو در اوایل دهه ۱۹۹۰ امضا شده، اشاره داشت. این توافق‌ها شامل قانون تأسیس ناتو – روسیه در سال ۱۹۹۷ بود که بیان می‌کرد این ائتلاف به گسترش خود ادامه خواهد داد. همچنین توافق‌های مذکور شامل یادداشت‌تفاهم سال ۱۹۹۴ بوداپست می‌شود که در آن روسیه موافقت کرد که از قوه قهریه علیه همسایگانش استفاده نکند؛ تصمیماتی که پوتین مایل است در آنها تجدیدنظر شود.

ابراهیم کالین گفت: تصور روسیه این است که روسیه آن زمان که این توافق‌ها را امضا کرد، یعنی روسیه گورباچف‌ها و یلتسین‌ها، دوره‌اش تمام شده است. حال روسیه جدیدی وجود دارد، یک جهان جدید، یک واقعیت جدید و آنها می‌خواهند که یک معامله جدید وجود داشته باشد.

پوتین هفته گذشته اعلام کرد که “فروپاشی مداوم هژمونی غرب غیرقابل بازگشت است” و “هیچ‌وقت اوضاع مثل قبل نخواهد بود.” او گفت که جهان چندقطبی به کشورهای غیر غربی “فرصتی برای تقویت حاکمیت خودشان می‌دهد.” به گفته کالین، “البته این امر کل نظم جهانی، نظم لیبرال را در معرض آزمایش قرار می‌دهد.” او افزود: تاکنون پاسخ از هر دو طرف، جنگ بوده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط