رسانه تخصصی روابط بین الملل

مسئول عراقی: به گاز ایران فعلا نیاز داریم

Diplomacyplus.ir/?p=1965
سرپرست وزارت برق عراق با تأکید بر نیاز این کشور به گاز ایران، از امضای قرارداد واردات گاز از قطر برای فصل زمستان خبر داد.

به گزارش «الفرات نیوز»، عادل کریم، سرپرست وزارت برق عراق، تأکید کرد که این وزارتخانه برای آمادگی در فصل تابستان پیش رو فعالیت‌های خود را افزایش داده و افزود که اولویت اصلی افزایش تولید برق است.

کریم تأکید کرد که به شرط تأمین سوخت لازم برای نیروگاه‌ها، وضعیت تأمین برق در کشور بهتر خواهد بود و 4 هزار مگاوات به تولید برق کشور افزوده خواهد شد.

او گفت که عراق در حال حاضر به 35 هزار مگاوات برق نیاز دارد که هر سال 1500 مگاوات به آن افزوده می‌شود و افزود که در صورت تأمین بودجه لازم تا سال 2026 تولید برق عراق مازاد بر مصرف خواهد بود.

در تابستان سال گذشته وزارت برق عراق اعلام کرد که برای اولین بار به رکورد تولید 21 هزار مگاوات برق رسیده است.

سرپرست وزارت برق عراق گفت که گاز ایران برای نیروگاه‌های عراق مناسب است و قیمت آن هم قابل قبول است و تا سال‌های آینده نیز عراق به آن نیاز خواهد داشت.

وی درباره قراردادها با شرکت‌هی خارجی گفت که برای قرارداد زیمنس بایست 10 میلیارد دلار بودجه اختصاص می‌یافت اما فقط 500 میلیون دلار تأمین شد و افزود که در حال حاضر تلاش‌هایی برای افتتاح دفتر زیمنس در عراق وجود دارد.

کریم گفت که تولید برق عراق از سال 2003 تاکنون 5 برابر شده و خبر داد که در جنگ با داعش و پس از آزادی مناطق عراق از چنگ تروریسم 3 نیروگاه آماده در منطقه بیجی تخریب شد.

او تأکید کرد که آنچه درباره فساد در وزارت برق مطرح می‌شود مبالغه‌آمیز است و دخالت‌های سیاسی مانع از اجرای پروژه خصوصی‌سازی صنعت برق در عراق شده است.

سرپرست وزارت برق عراق همچنین از قرارداد واردات گاز از قطر برای رفع کمبود سوخت در فصل زمستان خبر داد.

او گفت که اتصال برق به عربستان سعودی 38 ماه طول می‌کشد و عراق می‌کوشد که این زمان را کوتاه‌تر کند و افزود که هزینه اتصال به شبکه برق کشورهای شورای همکاری بالاست و هنوز توافقی درباره تعرفه واردات برق انجام نشده است.

وی تأکید کرد که هدف از اتصال برق عراق به ترکیه تأمین برق برای موصل است و افزود که لازم است قراردادهای اتصال برق با همه کشورهای همسایه وجود داشته باشد.

عادل کریم همچنین گفت که عراق قراردادهایی برای تولید 7500 مگاوات برق از انرژی‌های تجدیدپذیر امضا کرده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط