رسانه تخصصی روابط بین الملل

مبالغه غرب درباره مسائل پادمانی ایران، صدای چین را درآورد

Diplomacyplus.ir/?p=4748
نماینده چین در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن انتقاد از مبالغه غرب درباره مسائل پادمانی برنامه هسته‌ای ایران، از مواضع آمریکا در قبال توافق برجام انتقاد کرد.

«وانگ چانگ» قائم مقام دفتر نمایندگی دائم چین در دفتر سازمان ملل در وین، در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آمریکا خواست برای احیای برجام به خواسته‌های منطقی ایران پاسخ دهد.

منابع رسانه‌ای در چین خبر دادند، نماینده این کشور طی سخنرانی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، آمریکا را عامل اولیه و آغازین بحران ایجاد شده بر سر توافق هسته‌ای برجام خواند.

روزنامه دولتی «مردم» چین گزارش داد، نماینده چین روز چهارشنبه (دیروز) از همه طرف‌ها در مذاکرات هسته‌ای ایران خواست شرایط لازم را برای رسیدن به توافق بر سر احیای این توافق ایجاد کنند.

«وانگ چانگ» قائم مقام دفتر نمایندگی دائم چین در دفتر سازمان ملل در وین، در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران به این موضوع منوط شده که آیا راه‌حلی قابل قبول برای همه طرف‌ها جهت حل مسائل پادمانی قابل یافتن است یا خیر.

این مقام ارشد چین با انتقاد از مواضغ آمریکا و متحدانش در قبال مسائل پادمانی ایران گفت: «توجه به این نکته حائز اهمیت است که مسائل پادمانی باقیمانده ایران به فعالیت‌های هسته‌ای احتمالی که ده‌ها سال پیش رخ داده است، اشاره دارد…نه فوریت و نه خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد. علاوه بر این، موضوع ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران قبلا در سال ۲۰۱۵ (توافق برجام) به پایان رسیده بود».

نماینده چین در نشست شورای حکام از طرف‌های مذاکره خواست تا در مورد مسائل پادمانی برنامه هسته‌ای ایران اغراق نکنند و آن را به مانع بزرگی برای اجرای مجدد توافق هسته‌ای ایران در آینده تبدیل نکنند.

وانگ چانگ با تاکید بر اینکه مذاکرات وین وارد «مرحله حساس نهایی» شده است، آمریکا را به دلیل خروج از برجام، عامل اولیه بحران کنونی خواند. وی ادامه داد، آمریکا باید تصمیمات سیاسی بگیرد و به خواسته‌های منطقی ایران برای پیشبرد هر چه زودتر توافق پاسخ دهد.

نماینده چین در پاسخ به بیانیه آمریکا و دیگر کشورها در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  درباره مسائل پادمانی ایران گفت که اعمال فشار بر ایران به حل مسائل باقی مانده یا کاهش تنش در بحران فعلی کمکی نمی‌کند.

وی در پایان سخنرانی خود خطاب به حاضران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از طرف‌های ذیربط خواست تا شرایط لازم و جو مناسب را برای توافق هر چه زودتر در مذاکرات هسته‌ای ایران ایجاد کنند.

اظهارنظر نماینده چین در نشست شورای حکام در حالی مطرح شد که حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران توضیحاتی درباره تنها مانع پیش روی توافق در مذاکرات وین اظهارنظر کرد.

امیرعبداللهیان با بیان‌ این‌که ایران اراده کافی و حسن نیت لازم برای رسیدن به گام نهایی توافق خوب، قوی و پایدار را بارها از خود نشان داده، گفت: تنها مانع پیش روی توافق در شرایط حاضر، عدم واقع بینی و نداشتن اراده لازم از سوی آمریکا است

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط