رسانه تخصصی روابط بین الملل

ماکرون: هر کس مقابل حمله روسیه سکوت کند، «همدست استعمار» است

Diplomacyplus.ir/?p=4849
امانوئل ماکرون در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، حمله روسیه به اوکراین را «بازگشت استعمارطلبی» خواند و کشورهایی را که در برابر آن سکوت کرده‌اند «همدست» این استعمار دانست.

به نقل از وبسایت روزنامه نیویورک تایمز، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: در ۲۴ فوریه امسال، یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، در اقدامی تهاجمی و با حمله و هدف ضمیمه‌کردن (یک سرزمین دیگر)، امنیت جمعی ما را از بین برد. روسیه عامدانه منشور سازمان ملل و اصل «تساوی حاکمیت دولت‌ها» را نقض کرد.

او ادامه داد: این جنگ روسیه، اصل و اساس سازمان ملل و تنها نظم جهانی ممکن را تضعیف می‌کند، صلح را تضعیف می‌کند.

این رئیس‌جمهوری فرانسه از موضع کشورهای بی‌طرف در مناقشه اوکراین انتقاد کرد و گفت: آنها اشتباه می‌کنند، اشتباهی تاریخی. کسانی که امروز سکوت کرده‌اند، در به وجود آمدن یک استعمارطلبی جدید، هم‌دست هستند.

ماکرون در این نشست که نخستین دیدار حضوری سران کشورهای این مجمع در سه سال گذشته است، نسبت به اثرات جنگ اوکراین هشدار داد و مدعی شد: روسیه تصمیم گرفته تا مسیر تسخیرهای دیگر امروز در اروپا و شاید فردا در آسیا، آفریقا یا آمریکای لاتین را هموار کند.

او از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست کاری کنند که روسیه هزینه‌های این جنگ را برای خود و برای دیگر کشورها ارزیابی کرده و واقعا به این جنگ پایان دهد.

همچنین به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، امانوئل ماکرون گفت: من در حال گفت‌وگو با روسیه هستم و به این کار ادامه خواهم داد، زیرا تنها از این طریق است که می‌توانیم به صلح دست یابیم.

او تصریح کرد: مذاکره تنها زمانی ممکن است، که اوکراین آن را بخواهد و روسیه هم آن را با حسن نیّت بپذیرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط