رسانه تخصصی روابط بین الملل

لطف دشوار سعودی‌ها

Diplomacyplus.ir/?p=1827
به نوشته برخی رسانه های آمریکایی، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هفته هاست که تلاش بیهوده ای برای نزدیک شدن به ریاض و ابوظبی انجام می دهد. وال استریت ژورنال نیز گزارش می دهد که هر دو کشور درخواست های رئیس جمهوری آمریکا را نادیده گرفته اند و از افزایش صادرات نفت برای جبران افزایش قیمت ها در پی جنگ امتناع می کنند.
به نظر می‌رسد محمد بن سلمان، حاکم واقعی عربستان سعودی قصد دارد جو بایدن را از رفتار پیشین خود پشیمان کند: بایدن بلافاصله پس از روی کار آمدن، یک گزارش اطلاعاتی منتشر کرد که در آن ولیعهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی نامیده شده بود. اکنون جنگ روسیه با اوکراین این ولیعهد جنجالی را در موقعیت خوبی برای بازی با کارت نفت قرار می دهد.

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق در اولین سفر خارجی خود به عربستان رفت، جو بایدن تاکنون از هرگونه تماس با ولیعهد عربستان اجتناب کرده و این دو هرگز به عنوان مقام رسمی ملاقات نداشته اند. اما اکنون وضعیت جهان با جنگ روسیه تغییر کرده و بایدن به بزرگترین صادرکننده نفت جهان نیاز دارد تا از افزایش بیشتر قیمت ها جلوگیری کند. اما ظاهراً محمد بن سلمان قصد ندارد موضع انتقادی بایدن را به این سرعت فراموش کند و بنابراین به میزان نفت تولیدی توافق شده با روسیه و سایر کشورهای عضو اوپک پایبند است.

به نوشته برخی رسانه های آمریکایی، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هفته هاست که تلاش بیهوده ای برای نزدیک شدن به ریاض و ابوظبی انجام می دهد. وال استریت ژورنال نیز گزارش می دهد که هر دو کشور درخواست های رئیس جمهوری آمریکا را نادیده گرفته اند و از افزایش صادرات نفت برای جبران افزایش قیمت ها در پی جنگ امتناع می کنند. اکنون گزارش‌هایی شنیده شده که مشاوران ارشد به بایدن سفر به عربستان سعودی را در بهار توصیه می‌کنند تا روابطی فیمابین را گرم کند.

جن ساکی با رد این ادعاها، به تماس تلفنی جو بایدن و ملک سلمان در اوایل فوریه اشاره کرد که از جمله درباره امنیت انرژی بحث و تبادل نظر کرده بودند. در بیانیه فوریه کاخ سفید آمده که هر دو رهبر تعهد خود را به “تضمین ثبات عرضه جهانی انرژی” تکرار کردند. همچنین ساکی گفت که مقامات ارشد آمریکایی ماه گذشته به عربستان سعودی سفر کردند تا «درباره طیفی از موضوعات، از جمله جنگ یمن، امنیت در منطقه و امنیت انرژی گفت وگو کنند.»

به همین خاطر اعلامیه چند روز پیش عربستان سعودی مبنی بر اینکه یک “استراتژی توسعه در آسیا” را دنبال می کند، بیش از پیش قابل توجه است: شرکت SAAC، زیرمجموعه آرامکو، با همکاری شرکت نفت دولتی چین سینوپک، پالایشگاه ها و کارخانه های پتروشیمی را در چین و عربستان سعودی گسترش خواهد داد. در همان روز، واشنگتن واردات نفت روسیه را متوقف کرده و از اوپک خواسته بود تا تولید نفت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اما ریاض به حرکت به سمت شرق ادامه می دهد، حتی در شرایطی که آمریکا و اروپا بیش از هر زمان دیگری به نفت عربستان و امارات وابسته هستند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط