رسانه تخصصی روابط بین الملل

قدس چگونه به یک معادله راهبردی در منطقه تبدیل شد؟

Diplomacyplus.ir/?p=2376
در سایه تحولات اخیر در فلسطین اشغالی و همچنین تثبیت بازدارندگی مقاومت و گروه‌های فلسطینی و اتحاد آنها برای دفاع از قدس و مسجدالاقصی، قدس تبدیل به یک معادله راهبردی در منطقه شده است.

 محور مقاومت شعاری به‌بزرگی «قدس محور اصلی است» سر می‌دهد و همچنین سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله تأکید می‌کند محور بزرگ مقاومت همچنین باید به‌حق، «محور قدس» نیز نامیده شود، زیرا قدس نقطه مرکزی و اصلی است که همه را گرد هم جمع می‌کند، بدین ترتیب موضوع قدس در اینجا تنها یک شعار نیست؛ بلکه یک معادله استراتژیکی است.

ما در اینجا در خصوص معادله محوری قدس صحبت می‌کنیم که همه شرط‌بندی‌های رژیم صهیونیستی را به هم ریخته و آن را وادار کرده است محاسباتش را از یک سو در مورد محور مقاومت و از سوی دیگر در مورد قدس تغییر و مورد بازنگری قرار دهد؛

اول: رژیم صهیونیستی باید محاسبات خود را در خصوص محور مقاومت تغییر دهد؛ چراکه این محور محوری متفرق نیست؛ بلکه یک محوری واحد زیر یک پرچمی متحد است که تمام آرمان‌ها و مسائل گروه‌های وابسته به محور مقاومت نیز یکی هستند. آن‌ها برای رسیدن به یک هدف تلاش می‌کنند و زمانی که کسی بخواهد به یکی از آرمان‌های این محور لطمه بزند، پس همه گروه‌های محور مقاومت علیه آن دشمن متحد می‌شوند و علیه آن اقدام می‌کنند.

دوم: رژیم صهیونیستی باید محاسبات خود را در خصوص قدس تغییر بدهد؛ چراکه قدس یک مسئله و آرمانی است که صرفاً برای فلسطینی‌ها نیست و رژیم صهیونیستی دیگر نمی‌تواند از خلال ارعاب، تهدید و محاصره و همچنین تبانی با رژیم‌های سازشکار قدس و مسجدالاقصی را هدف قرار دهد؛ زیرا قدس یک محور اصلی برای کل مقاومت است بنابراین هرگونه درگیری با قدس و هرگونه توطئه علیه قدس به‌معنای درگیری با کل محور مقاومت است.

این معادله راهبردی از اشاره سید نصرالله به وجود آمد، زمانی که وی به محور مقاومت پیشنهاد اقدامی متحد و هماهنگ در مورد موضوع قدس را داد که امسال با اعلام رسمی افتتاح جشنواره‌ای موسوم به «قدس محور اصلی است» به اوج خود رسید.

توسعه شعار قدس محور اصلی است به این معنا نیست که محتوای آن جدید است یا اینکه قبلاً وجود نداشته است؛ بلکه تبیین چیزی است که دشمن صهیونیستی و رژیم‌های سازشکار آن را درک نمی‌کنند. این محور پیامی روشن به دشمن است که هرگونه درگیری با قدس و فلسطینیان پیامدهای ناگواری برای آن‌ها خواهد داشت.

اعلام این معادله راهبردی قدس همزمان با تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی است که در واقع تحولات استراتژیک محسوب می‌شوند، از طرف دیگر نظام جهانی در حال خارج شدن از یک سیستم تک‌قطبی است که دیگر آمریکا در نظام جهانی جدید حرف اول را نمی‌زند و مجبور شده ‌است برای رسیدن به اهدافش تنها به محاصره کشورها روی آورد، در چنین شرایطی نیز دیگر محور مقاومت در راهبرد دفاعی قرار نداشته؛ بلکه برای رسیدن به حقوق خود و تحقق آرمان‌هایش ابتکار عمل را به دست آورده است و در موارد لازم می‌‌تواند در موضع تهاجمی نیز قرار بگیرد.

به‌نظر می‌رسد رژیم‌های عربی و اسرائیل هنوز این تحولات را درک نکرده‌اند و برخی ممکن است روی بازگشت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به کاخ سفید شرط ببندند و فراموش کنند که محور مقاومت مقابل این رئیس‌جمهور آمریکا ایستادگی کرد.

تردیدی نیست که دشمن از جدیت مقاومت و جدیت معادله قدس آگاه است و به‌دلیل هراس و سردرگمی پس از سخنرانی سید حسن نصرالله بار دیگر آسمان دمشق را بمباران می‌کند و می‌داند که این تجاوزات تلاش‌های مذبوحانه‌ای هستند و بهای تهاجم و تجاوزات اشغالگران داده خواهد شد. این رژیم مقابل شهرک‌نشینان صهیونیستی ناامیدانه قدرت‌نمایی می‌کند و این درحالی است که اوضاع داخلی آن در آستانه یک بحران سیاسی جدی قرار گرفته که این امر به بحران امنیتی آن نیز افزوده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط