رسانه تخصصی روابط بین الملل

فوادحسین: شورای امنیت ترکیه را وادار به ترک عراق کند

Diplomacyplus.ir/?p=3881
وزیر خارجه عراق ضمن هشدار نسبت به “ادامه رفتار تهاجمی ارتش ترکیه”، خواستار خروج نیروهای ترکیه از خاک این کشور شد.

به گزارش العربیه، فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، در جلسه بامداد امروز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله ترکیه به دهوک، از این شورا خواست تا به مسئولیت‌های خود در حفظ صلح و امنیت بین المللی عمل کند و بر اهمیت صدور یک قطعنامه فوری برای وادار ترکیه به خروج نیروهای نظامی خود از تمام خاک عراق تاکید کرد.

او همچنین خواهان الزام دولت ترکیه برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حمله دهوک شد.

وی با بیان اینکه ترکیه به استدلال‌های بی‌اساس مربوط به یک مشکل داخلی استناد می‌کند، افزود که کشورش خواستار حل اختلافات انباشته شده با ترکیه است.

وزیر خارجه عراق تاکید کرد که رفتار تهاجمی ارتش ترکیه ممکن است وضعیت غیرقابل تصوری را ایجاد کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: حضور پ‌ک‌ک باعث ناامنی و بی‌ثباتی عراق می‌شود و تاکید کرد که بغداد از تبدیل عراق به عرصه‌ای برای اجرای برنامه‌ها و منافع کشورها خودداری می‌کند.

فواد حسین تاکید کرد که عراق از بیانیه شورای امنیت در محکومیت تجاوز آشکار ترکیه استقبال می‌کند و طرح این موضوع در شورای امنیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و امیدواریم شورا به جدیت اوضاع پی برده و مسئولیت خود را در حفظ صلح و امنیت بین المللی به عهده بگیرد.

وزیر خارجه عراق همچنین خواهان اعزام یک تیم بین المللی مستقل برای بررسی این حمله شد.

وی ادامه داد: بدون شک امروز و بعداها از طرف ترکیه توجیهات غیرقانونی در مورد حضور نیروهای کشورش در داخل عراق خواهیم شنید، زیرا ترکیه مدعی است توافقی با عراق وجود دارد که اجازه حضور نظامی این کشور در داخل خاک عراق را می دهد.

او در پایان بر خشم مردم عراق از شمال تا جنوب به دلیل تجاوزات ترکیه تاکید کرد.

جنین پلاسخارت، نماینده سازمان ملل در عراق، به نوبه خود در نشست شورای امنیت تاکید کرد که هرگونه حمله به خاک عراق باید متوقف شود.

پیشتر وزیر خارجه عراق بر تلاش کشورش برای صدور قطعنامه شورای امنیتدرخصوص کمک به اخراج پ ک ک از اراضی این کشور تاکید کرده بود.

وی در مصاحبه با رسانه‌های محلی گفته بود که کشورش از شورای امنیت می‌خواهد که قطعنامه‌ای صادر کند که به اخراج حزب کارگران ترکیه کمک کند.

اظهارات وزیر عراق پس از آن بیان شد که هیئت ایرلند در سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد اعضای شورای امنیت در بیانیه‌ای حمله به دهوک در اقلیم کردستان عراق را محکوم کردند و بر حمایت خود از استقلال و حاکمیت عراق تاکید کردند.

در مقابل رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مسئولیت این حمله را رد کرده و تروریست‌ها را متهم کرده که این حمله را برای آسیب رساندن به روابط ترکیه و عراق ترتیب داده‌اند.

در جریان حمله به یک تفرجگاه کوهستانی عراق در دهوک دستکم ۹ غیرنظامی از جمله چند کودک کشته شدند.

نشست شورای امنیت

نمایندگان ۱۴ کشور عضو شورای امنیت (فرانسه، انگلیس، روسیه، چین، هند، امارات، مکزیک، غنا، ایرلند، نروژ، گابن، آلبانی، برزیل و کنیا) در نشست بامداد امروز بمباران دهوک توسط ترکیه را محکوم کردند و همزمان خواستار احترام به حاکمیت عراق شدند.

نماینده فرانسه در شورای امنیت در سخنرانی خود در این نشست که به درخواست عراق برای بررسی حمله ترکیه برگزار شد، گفت: ما حمله به دهوک را به شدت محکوم می‌کنیم و خواستار پاسخگویی عاملان این حمله هستیم.

وی افزود: ما از مردم عراق حمایت می‌کنیم و از تعهد مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق برای دستیابی به امنیت و ثبات منطقه حمایت می‌کنیم.

نماینده امارات نیز به نوبه خود گفت: ما از برگزاری نشست اضطراری به درخواست عراق و تحقیقات در این باره حمایت می‌کنیم و در کنار عراق هستیم.

وی بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق تاکید کرد.

نماینده ایرلند هم با محکومیت این حمله، همبستگی کشورش را با مردم عراق اعلام و حمایت خود را از حاکمیت عراق تجدید کرد.

نماینده گابن نیز گفت: ما حمله به غیرنظامیان در دهوک را محکوم می‌کنیم و توضیح داد که حمله به غیرنظامیان غیرقابل قبول و نقض قوانین بین المللی است.

نماینده هند هم گفت: “ما حمله به غیرنظامیان در دهوک را که نقض آشکار حاکمیت عراق است، محکوم میکنیم. تمامیت ارضی عراق باید حفظ شود.”

نماینده نروژ نیز به نوبه خود گفت: “ما حمله به غیرنظامیان در دهوک را محکوم می‌کنیم و خواستار تحقیقات شفاف در مورد حمله در دهوک هستیم.”

نمایندگان غنا، مکزیک، کنیا، چین، انگلیس، آلبانی، برزیل و روسیه هم در اظهارات جداگانه با اعلام حمایت خود از «امنیت، ثبات و حاکمیت عراق» خواستار تحقیق در مورد این حمله شدند.

در جریان حمله به یک تفرجگاه کوهستانی عراق در دهوک دستکم ۹ غیرنظامی از جمله چند کودک کشته شدند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط