رسانه تخصصی روابط بین الملل

فصل جدید روابط افغانستان و ایران

Diplomacyplus.ir/?p=6672
خبرگزاری صدای افغان (آوا) روز دوشنبه در گزارشی با عنوان “فصل جدید روابط افغانستان و ایران”، شروع ماموریت جدید حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان به عنوان سرپرست سفارت ایران در کابل را به فال نیک گرفت و آن را فصلی تازه در روابط دو کشور همسایه توصیف کرد.

خبرگزاری صدای افغان در گزارشی به نقل از کارشناسان حوزه سیاسی خارجی نوشت:

آغاز به کار حسن کاظمی قمی به عنوان سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل که همزمان عهده دار نمایندگی ویژه رییس جمهوری ایران در امور افغانستان نیز است می تواند سرآغاز فصل نوین روابط میان دو کشور همسایه و ارتقای سطح روابط کابل – تهران تلقی شود.

به باور کارشناسان، علیرغم اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست ثابت خود مبنی بر کمک به مردم افغانستان در شرایط دشوار که در طول ده های گذشته، همواره راهبرد تغییرناپذیر سیاست خارجی تهران بوده، تحولات سیاسی اخیر در افغانستان، روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار داد و عدم شناسایی رسمی حکومت طالبان از سوی کشورهای منطقه و جهان، سطح روابط تهران با کابل را نیز کاهش داد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا نشان داد که با وجود پیروی از قواعد بین المللی و موضع رسمی سازمان های جهانی درباره شناسایی حکومت طالبان در شعاع سیاست همیشگی خود، همچنان در کنار مردم افغانستان می ماند و از هیچ گونه تلاش، کمک و حمایتی که منجر به بهبود امور در افغانستان شود و روند صلح و ثبات و آرامش در کشور ما را تسهیل کند، دریغ نمی کند. در چارچوب همین رویکرد بود که سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل همچنان باز ماند و دیپلمات های تهران به کار با حکومت اسلامی ادامه دادند و تلاش های گسترده ای نیز برای ارتقای روابط و مناسبات در تمام سطوح و زمینه ها راه اندازی شد.

با این همه، به نظر می رسید که در شرایط کنونی که منطقه و افغانستان، آبستن تحولات و چالش های تازه است، حضور یک دیپلمات با تجربه، آگاه و متعهد به منافع مشروع دولت ها و ملت های ایران و افغانستان می تواند بهتر از گذشته به تقویت و توسعه ارتباطات تهران و کابل کمک کند و با استفاده از دانش، مطالعات سیاسی، تجارب مدیریتی، شناخت دقیق از مناسبات سیاسی، اجتماعی، قومی و مذهبی جامعه افغانستان، برنامه هایش برای آینده و مهم تر از همه اینها کاریزما و نقش و نفوذ سازنده و مثبت اش برای دولتمردان تهران و کابل، پایه گذار فصل تازه روابط میان دو ملت برادر و مسلمان گردد.

حسن کاظمی قمی؛ سیاستمدار و دیپلمات شناخته شده ایرانی،‌ گزینه ای مناسب برای این ماموریت خطیر و دشوار و حیاتی و سرنوشت ساز می باشد؛ کسی که همزمان، نماینده ویژه ریاست جمهوری ایران در امور افغانستان است، روابط و تعاملات گسترده ای با سران «امارت اسلامی»‌ دارد و در عین حال، از تجربه ارزشمند تعامل مستمر و پایدار با دیپلمات ها و نمایندگان کشورهای منطقه در حوزه مسایل افغانستان برخوردار است.

آقای قمی در عین حال در طول دوران کار به عنوان نماینده ویژه رییس جمهوری ایران در امور افغانستان، نشان داده است که یک چهره مؤثر، کارآمد، دارای ایده و برنامه و ظرفیت ارتقای روابط در تمام سطوح می باشد و برنامه های بزرگ و بلندنظرانه ای برای تحقق اهداف ایران و افغانستان برای گسترش روابط، تامین منافع مشروع و تحقق دغدغه های مشترک دارد.

او در عین حال، همزمان با رهبران هیات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کابل، سمت نمایندگی ویژه رییس جمهور ایران در افغانستان را نیز حفظ خواهد کرد و این نشان می دهد که اکنون دایره مسئولیت ها و گستره صلاحیت های او برای تحقق اهداف مورد اشاره، چندین برابر توسعه یافته و این امر، تاییدی دیگر بر دانش، توانایی، تجربه و تعهد او برای پیشبرد پیروزمندانه برنامه های آینده اش در چارچوب سفارت کبرای جمهوری اسلامی ایران در کابل و نمایندگی ویژه ریاست جمهوری ایران در امور افغانستان است.

درست بر اساس همین ارزیابی است که مقام های حکومت طالبان در یکی از نخستین واکنش ها به واگذاری سرپرستی سفارت جمهوری اسلامی ایران به آقای کاظمی قمی، اعلام کردند که این تصمیم به نفع هردو کشور خواهد بود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط