رسانه تخصصی روابط بین الملل

فرار به جلو بلینکن: پاسخ ایران، گامی به عقب بود

Diplomacyplus.ir/?p=4906
وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه واشنگتن هرگز یک توافق بد در مذاکرات وین را نمی‌پذیرد، مدعی شد در کوتاه‌مدت هیچ انتظاری برای احیای توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

علی‌رغم تاکید مقامات جمهوری اسلامی ایران طی روزهای اخیر مبنی بر سازنده بودن نظرات ارسالی چند هفته قبل در واکنش به پاسخ آمریکا، مسئولان کاخ سفید اما هوز در تلاش برای فرار رو به جلو و شانه خالی کردن از مسئولیت اجرای تعهدات‌شان ذیل برجام هستند.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد دوشنبه با تکرار ادعاها علیه پاسخ تهران به متن پیشنهادی توافق در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، مدعی شد: «پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای توافق هسته‌ای، یک گام بزرگ رو به عقب بود. من در کوتاه مدت هیچ انتظاری برای احیای توافق هسته‌ای با ایران ندارم».

بلینکن در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» در شبکه «سی‌بی‌اس»، ادعا کرد: «ایران همچنان به افزودن مسائل فرا-برجامی به مذاکرات ادامه می‌دهد، که ما هم به این راحتی‌ها با آن موافقت نمی‌کنیم. ما یک توافق بد را نمی‌پذیریم».

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره جنگ اوکراین گفت: «ما سخنان غیرمسئولانه زیادی از پوتین شنیده‌ایم، اما تمرکزمان بر این است که مسئولانه عمل کنیم. ما با روس‌ها چه در محافل خصوصی و چه در ملاء عام بسیار صریح بودیم و از آنها خواستیم که صحبت در مورد سلاح‌های اتمی را متوقف کنند».

این دیپلمات ارشد آمریکایی اظهار داشت: «پوتین راه روشنی برای خروج از این جنگ دارد و آن توقف جنگ است. استفاده از تسلیحات اتمی، اثرات فاجعه‌باری برای کشوری که از آنها استفاده می‌کند و دیگران نیز خواهد داشت».

بلینکن درباره حمایت کشورهای حامی کی‌یف و ارسال تسلیحات به این رژیم نیز گفت: «ما مصمم به حمایت از اوکراین هستیم و همچنین اصرار داریم که این جنگ گسترش نیابد».

پیش از این نیز «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید مدعی شده بود تا رسیدن به توافق با ایران در موضوع هسته‌ای و مذاکرات وین فاصله زیادی دارند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط