رسانه تخصصی روابط بین الملل

غارت نفت در میدان جنگ؛ از یمن تا سوریه

Diplomacyplus.ir/?p=4332
این روزها در میانه درگیری هایی که در سوریه و یمن جریان دارد، تلاش برای غارت نفت از سوی متجاوزان نیز تشدید شده است.

 الوقت، این روزها صحبت از سرقت نفت در منطقه زیاد شنیده می شود. سرقت نفت کلید واژه تکراری این روزها در مناطق جنگ زده یمن و سوریه است. هم در یمن و هم در سوریه طی چند سال گذشته همواره گزارش هایی از سرق نفت وجود داشته و فصل مشترک هر دو کشور نیز شرایط جنگ زده ای است که با آن مواجه اند.

در مناطق شمال سوریه از سال 2015 تا کنون گروهی از نظامیان غربی به سرکردگی آمریکا به بهانه مبارزه با داعش مستقر شده اند و در یمن نیز ائتلاف متجاوز سعودی هشت سال است که از زمین و هوا مردم یمن را هدف بمباران جنگنده های و توپخانه های خود قرار می دهد. دولت دمشق بارها حضور نظامیان آمریکایی در سوریه را غیرقانونی و بدون مجوز اعلام کرده و خواستار خروج آن ها از خاک سوریه شده است و در یمن نیز ارتش یمن با حمایت کمیته های مردمی و نیروهای انصارالله در تمام هشت سال گذشته مشغول مقابله و مبارزه با ائتلاف متجاوز سعودی بوده است.

با وجود این شرایط، سرقت نفت از یمن و سوریه درد مشترک هر دو کشور است که اکنون سال هاست از سوی متجاوزان خارجی دنبال می شود.

اشتهای سیری ناپذیر آمریکا در سرقت نفت سوریه

گزارش های متعددی از سرق نفت سوریه توسط نظامیان آمریکایی وجود دارد. از جمله روز گذشته  خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کرد، نیروهای آمریکایی طی چند روز اخیر ده‌ها تانکر مملو از نفت به‌سرقت‌رفته سوریه از میادین نفتی الجزیره را به یکی از پایگاه‌های خود در داخل خاک عراق منتقل کرده است. منابع محلی به این خبرگزاری گفتند: نیروهای آمریکایی بامداد یک‌شنبه هم محموله‌ای متشکل از 137 دستگاه تانکر مملو از نفت به‌سرقت‌رفته از میادین نفتی سوریه را با همکاری شورشی‌های متحد خود، نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) به پایگاه خود در داخل خاک عراق منتقل کردند.

این منابع تأکید کردند، تانکرهای مذکور از طریق گذرگاه غیرقانونی “المحمودیه” در حومه “الیعربیه” وارد خاک عراق شدند. این سرقت در دو ستون مجزای 122 و 15 تانکر انجام گرفت در حالی که پنج روز قبل نیز ارتش متجاوز و اشغالگر آمریکا 65 تانکر سوخت سوریه را از همین طریق به داخل پایگاه‌های خود در خاک عراق منتقل کرده بود.

اشغالگران آمریکایی با ادعا و بهانه مقابله با تروریسم مناطقی از شمال شرق سوریه را اشغال کرده و به صورت مداوم اقدام به سرقت منابع نفتی این کشور می‌کنند. پیشتر «بثینه شعبان» مشاور ویژه رییس جمهوری سوریه گفته بود که هدف آمریکا از حضور در سوریه حمایت از تروریسم و همچنین سرقت منابع مردم این کشور است.

سرقت نفت سوریه توسط نیروهای اشغالگر آمریکایی در حالی در سوریه شدت یافته که در پی تحولات اخیر روسیه و اوکراین و اعمال تحریم‌های گسترده علیه مسکو به عنوان صادر کننده عمده نفت و انرژی در جهان، بازار جهانی نفت تحت تاثیر قرار گرفته و بهای طلای سیاه در بازارهای جهانی به علت امتناع خرید نفت از روسیه افزایش یافته است. از این رو قابل پیش بینی است که گران شدن قیمت نفت و نیاز مبرم غربی ها به منابع نفتی در سایه تحریم نفت روسیه، دست درازی و غارت این منابع را در دیگر مناطق از جمله سوریه تشدید کرده است.

جنگ نفت در یمن

به مانند سوریه، دیگر کشور جنگ زده منطقه یعنی یمن نیز با سرقت منابع نفتی و درآمدهای خود روبروست، با این تفاوت که اگر در سوریه، نیروهای آمریکایی دست به غارت نفت می زنند، در یمن متحدان آمریکا، یعنی عربستان و امارات برای سرقت نفت یمن در تکاپو هستند. آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که ائتلاف سعودی-صهیونیستی تا کنون ده‌ها میلیون‌ دلار از طریق غارت نفت یمن به جیب زده است.

در واقع جنگ یمن در حالی هشتمین سال خود را می گذراند که به تازگی انتشار آماری جدید از حجم بسیار زیاد غارت نفت این کشور توسط متجاوزان سعودی حکایت دارد. «احمد دارس» وزیر نفت و معادن دولت نجات ملی یمن در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المسیره درباره غارت نفت یمن توسط ائتلاف متجاوز سعودی گفته: «حجم نفت غارت شده یمن توسط ائتلاف متجاوز سعودی از سال ۲۰۱۸ تا ماه ژوئیه ۲۰۲۲، حدود ۱۳۰ میلیون و ۴۱ هزار و ۵۰۰ بشکه نفت به ارزش تقریبی ۹ میلیارد و ۴۹۰ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۴۱۵ دلار بوده است.»

مشخص است که عمده غارت نفت یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی به مشتریانی تحویل داده شده که در غرب قرار دارند. در واقع مشتریان سعودی‌ها برای خرید منابع نفتی، شرکت‌های خصوصی غربی هستند و این موضوع را وزیر نفت یمن هم تایید کرده و گفته است: ائتلاف متجاوز سعودی توافقات غیرقانونی و زد و بند‌هایی را با شرکت‌های خارجی در آلمان و توتال فرانسه در زمینه خرید و فروش نفت داشته است و ما برای این شرکت‌ها یادادشت اعتراض‌آمیز فرستاده ایم و آنها باید پول نفت یمن را فقط به بانک مرکزی یمن واریز کنند.

بخش نفت در یمن از یک اهمیت راهبردی برخوردار است. یمن یک سرزمین بکر برای فعالیت شرکت‌های بین‌المللی نفت و گاز است و پیش از جنگ سال ۲۰۱۴ شرکت‌هایی چون توتال فرانسه، «هانت» آمریکا، «ام او وی» اتریش، «نیکسن» کانادا و «سینوپک» چین و مؤسسه نفت ملی کره در آن فعالیت می‌کردند. اکنون نیز سعودی‌ها و اماراتی‌ها کنترل نفت یمن را به‌دست گرفته و در حال غارت این منابع هستند.

با این حال درگیری داخلی زیادی میان نیروهای متجاوز سعودی و امارات برای غارت نفت یمن وجود دارد. طی چند ماه گذشته نیروهای وابسته به عربستان در چند نوبت وارد درگیری تمام عیار با نیروهای وابسته به امارات بر سر کنترل منابع نفتی شده اند که این درگیری ها حتی تلفاتی هم از میان دو طرف برجای گذاشته است. هفت سال پیش که رهبران سعودی و امارات ائتلافی را تشکیل دادند که به قول خودشان کار یمن را طی چند هفته یکسره کنند، هیچ‌گاه این تصور را نداشتند که نه تنها به هیچ نتیجه‌ای نخواهند رسید، بلکه بدتر از آن نیروهایشان رو‌به‌روی هم قرار خواهند گرفت و «جنگ علیه یمن» به «درگیری نظامی ابوظبی و ریاض در جنوب یمن» تبدیل خواهد شد. این درگیری ها در عمده موارد بر سر کنترل منابع نفت است که میان عربستان و امارات در جنوب یمن رخ می دهد.

در واقع امارات متحده عربی و عربستان، هرکدام به صورت جداگانه و حریص‌‌گونه‌ای در پی سرقت منابع طبیعی و بهره‌برداری از مزیت‌های اقتصادی و ژئواکونومیک یمن هستند و از آنجا که این منابع تا‌کنون بکر و دست نخورده باقی مانده، دو کشور نیز حتی تا سرحد یک جنگ تمام‌عیار علیه یکدیگر در جنوب یمن پیش رفته‌اند. بر اساس بررسی دقیق زمین‌شناسی شرکت آمریکایی «یو. إس. جی. إس» مخازن دریایی نفت یمن بسیار وسیع است و این مسئله نشان می‌دهد ذخایر بکر یمن یکی از مهم‌ترین ذخایر مشترک در بین کل کشورهای خلیج‌فارس است و شاید این مسئله یکی از اسرار و رازهای شروع جنگ علیه یمن باشد

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط