رسانه تخصصی روابط بین الملل

عقب نشینی نظامیان آمریکایی از برخی مواضع در شمال سوریه

Diplomacyplus.ir/?p=6196
همزمان با افزایش احتمال حمله زمینی ترکیه علیه شمال سوریه، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از کاهش تعداد واحدهای گشت‌زنی مشترک با گروه مسلح موسوم به “نیروهای دموکراتیک سوریه” (قسد) در شمال سوریه خبر داد که مورد حمایت ارتش آمریکا است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری عربی ۲۱، سرتیپ پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون، با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: با وجود اینکه عملیات علیه داعش متوقف نشده است، تصمیم گرفته شده تا واحدهای گشت زنی کاهش یابد زیرا نیروهای قسد نیز تعداد گشت زنی های خود را کاهش داده اند.

رایدر با بیان اینکه نیروهای آمریکایی در سوریه به طور کامل از منطقه عقب نشینی نکرده اند، افزود: لوید استن وزیر دفاع آمریکا به زودی با همتای ترکیه ای خود گفت وگو خواهد کرد.

وی با ابراز نگرانی آمریکا از هرگونه حمله زمینی ترکیه در شمال سوریه گفت: واشنگتن در تماس مداوم با آنکارا است.

شبکه تلویزیونی الجزیره پیش از این به نقل از یک منبع رسمی ترکیه که نامش فاش نشده است، اعلام کرد : آنکارا تمام آمادگی های نظامی و لجستیکی لازم را برای اجرای عملیات نظامی در شمال سوریه تدارک دیده است.

این منبع رسمی ترک افزود: عملیات نظامی با دقت و بدون هیچ گونه تهدیدی برای امنیت نیروهای آمریکایی و روسی انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مرحله اول عملیات نظامی با هدف تحت کنترل گرفتن تل رفعت، منبج و عین‌العرب انجام می‌شود.

این منبع تصریح کرد: طرف آمریکایی نشان داده که نگرانی ما را درک می کند و اطلاعات ما حاکی از آن است که آنها از برخی مواضع عقب نشینی کرده اند.

این منبع ترکیه ای افزود: ما مخالفت خود را با استقرار رسمی نیروهای ارتش سوریه در مناطق تحت سیطره قسد به روسیه اعلام کردیم و به آنها تاکید کردیم که نیروهای قسد باید یا منحل شوند یا از مناطق تحت نفوذ روسیه خارج شوند.

با شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی نظامی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه کردند.
مناطق تحت اشغال نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) تحت حمایت آن‌ها در الحسکه و دیگر مناطق شمالی سوریه، همواره شاهد اعتراضات شهروندان سوری به حضور اقدامات تروریستی اشغالگران و شبه نظامیان علیه ساکنان این مناطق است.

دولت سوریه بارها تاکید کرده است که این شبه نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند و حضور آنان غیر قانونی است.

بشار الجعفری معاون وزیر خارجه سوریه شهریورماه 1401درباره علل طولانی شدن بحران این کشور گفته بود که آمریکای اشغالگر حامی تروریستها و سارق منابع ملت سوریه است و ترکیه نقش ویرانگری از طریق ترانزیت تروریست ها ایفا می کند.

بشار الجعفری شهریورماه در دیدار طارق تلاحمه معاون مدیر دفتر سازمان ملل در زمینه هماهنگی امور بشردوستانه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (اوچا) “پیامدهای خطرناک‌ دخالت های خارجی در امور داخلی سوریه و طولانی کردن بحران این کشور و خصوصا نقش ویران کننده ترکیه در تشدید بحران سوریه و اقدام آنکارا در نقض قوانین و موازین بین المللی از طریق عبور دادن تروریست ها و دستاویز قرار دادن پرونده آب در شمال سوریه و نیز نقش اشغالگران آمریکایی در حمایت از گروهک های تروریستی و تاثیر انسانی غارت منابع ملی سوریه از سوی این اشغالگران بر اوضاع ملت سوریه را تشریح کرده بود”.

معاون نماینده دائم سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز سه شنبه شب تاکید کرد: شورای امنیت باید ترکیه را وادار کند به اشغال غیر قانونی‌اش در خاک سوریه را پایان دهد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط