رسانه تخصصی روابط بین الملل

«عرین الاسود»؛ گروه جدیدی که وحشت به جان تل‌آویو انداخته است

Diplomacyplus.ir/?p=4922
گروه مقاومت جدید «عرین الاسود» در کرانه باختری، با انجام عملیات‌های شبانه مستمر علیه صهیونیست‌ها، وحشت به جان تل‌آویو انداخته است.

در سایه افزایش عملیات‌های مسلحانه در شهرهای مختلف کرانه باختری، علیه رژیم صهیونیستی، روز گذشته شهر نابلس شاهد یک عملیات مسلحانه دیگر بود. گویی هماهنگی‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی و ترورها و بازداشت‌های مستمر رهبران مقاومت در کرانه باختری نمی‌تواند، امنیت صهیونیست‌ها را تضمین کند و هر روز با وجود شهید شدن یکی از رهبران مقاومت و دستگیری شماری از آن‌ها، از هر وجب خاک کرانه باختری، رهبر و فرمانده جدیدی سر بیرون می‌آورد.

پایگاه خبری شبکه الجزیره، با انتشار این خبر نوشت که مردم شهر نابلس و سایر شهرهای کرانه باختری، این روزها با رویدادهای جدیدی از خواب بر می‌خیزند و یک گروه فلسطینی جدید موسوم به «عرین الاسود» (بیشه شیرها) با عملیات‌های مسلحانه و تیراندازی به سوی نظامیان صهیونیست، همه را غافلگیر می‌کنند و با صدور بیانیه‌هایی مسئولیت این عملیات‌های مسلحانه علیه ارتش اشغالگر و شهرک‌نشینان صهیونیست را برعهده می‌گیرند.

در ادامه این گزارش به جزئیات عملیات بامداد روز یکشنبه (دیروز، 25 سپتامبر) اشاره شده و آمده است: «زمان؛ نزدیک ساعت سه بامداد روز یکشنبه، مکان؛ منطقه  “التعاون” در کوه “جرزیم” یکی از دو کوه مهم (جرزیم و عیبال) در شهر نابلس در کارنه باختری. اما هدف، شماری از نظامیان اشغالگر اسرائیلی و شهرک‌نشینان. این چیزی بود که شهید “سائد الکونی” و دوستانش در “عرین الاسود” پیش از این‌که در درگیری با صهیونیست‌ها به مقام شهادت برسند، برنامه‌ریزی کرده بودند.

الجزیره در ادامه نوشت: «الکونی ۲۲ ساله و همرزمانش برای مدتی با سربازان اشغالگر درگیر شدند که منجر به شهادت وی، توقیف پیکرش از سوی اشغالگران و مجروح شدن سه نفر از همرزمانش و عقب‌نشینی این رزمندگان از محل عملیات شد».

اما گروه مقاومت عرین‌الاسود پس از این عملیات با انتشار بیانیه‌ای که با آیات قرآن آغاز شد و با تقدیر از شهید الکونی به عنوان «نیروی قهرمان مقاومت» به پایان رسید از شهادت وی پس از درگیری مسلحانه طی یک عملیات مسلحانه علیه نظامیان صهیونیست خبر داد.

گروه عرین الاسود، با انجام چنین عملیات‌های مسلحانه‌ای خود را به همه معرفی کرد. گروهی مسلح که ده‌ها نیروی مقاومت در آن فعالیت دارند و شهرک قدیمی نابلس را به عنوان مقر خود انتخاب کرده‌اند و نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست را در هر مکان و وضعیتی هدف قرار می‌دهد.

بنا بر این گزارش، هسته‌های مقاومت در نابلس از اوایل سال جاری میلادی بیشتر خود را نشان دادند پس از آن‌که شماری از نیروهای مقاومت ناگزیر شدند شهر جنین و اردوگاه آن که اشغالگران از آن عنوان «لانه زنبورها» یاد می‌کند، خارج شوند و به شهرهای دیگر در کرانه باختری بروند و در این میان بیشتر این نیروها به سوی شهر نابلس رفتند و شدت عملیات‌های مقاومت از شهر نابلس با شهادت سه نیروی مقاومت  (محمد الدخیل، أشرف مبسلط وأدهم مبروکه) فی هشتم فوریه گذشته، افزایش یافت.

این گروه مقاومتی، در آن زمان به «کتیبه نابلس» معروف بود و نام آن، برگرفته از «کتیبه جنین» بود.

«جمال حویل» از  رهبران انتفاضه الاقصی و از ساکنان اردوگاه جنین، می‌گوید که نبردهای جنین و اردوگاه آن و شهر قدیمی نابلس علیه اشغالگران موید عمق رابطه مقاومت بین این دو شهر و وحدت معنوی، اخلاقی و فرهنگی است.

نحوه اعلام موجودیت عرین الاسود

دوم سپتامبر جاری، پس از گذشت چهل روز از شهادت «محمد العزیری» (ابوصالح) و «عبدالرحمن صبح» مراسم بزرگداشتی برای این شهدا برگزار شد و طی آن عرین الاسود به عنوان یک پدیده مقاومتی مستمر، مبارزه خود علیه اشغالگران را علنی و اعلام کرد که به دنبال، ادامه مبارزه و حفظ بیرق مقاومت مقابل اشغالگر است و اجازه نمی‌دهد که این بیرق بر زمین بیفتد.

بنا بر این گزارش، در آن تاریخ و در خیابان «حطین» در مرکز نابلس، رزمندگان این گروه مقاومتی، با تمام تجهیزات خود و در قالب سازمانی ظاهر شدند که برای همه فلسطینی‌های شرکت‌کننده در این مراسم و رسانه‌ها خیره‌کننده بود و از سوی دیگر، خشم اشغالگران را برانگیخت و اقدام علیه آن را آغاز کرد.

در این برنامه، منشور عرین الاسود و برنامه مقاومتی آن از سوی یکی از نیروهای مقاومت که چهره خود را پوشانده بود، قرائت شد و طی آن تاکید شد که خون شهید «محمد العزیزی» ۲۳ ساله بنیانگذار این گروه و همرزمش «عبدالرحمن صبح» پایمال نخواهد شد و بیرق مقاومت بر زمین نخواهد ماند و این گروه به راه خود ادامه خواهد داد.

در بیانیه این گروه مقاومت به اشغالگران هشدار داده شد که به زودی «نبردهای تازه‌ای» بر آنها تحمیل خواهد شد که احتمالا نتوانند  شکل و ماهیت آن را از قبل پیش‌بینی کنند. به‌ویژه که عرین الاسود یک گروه سازماندهی شده با رهبری در هم تنیده است به صورت خودگردان می‌تواند هر روز به شکلهای مختلف، خون در رگهای خود را احیاء کند.

برنامه عرین الاسود

نبرد متحد زیر پرچم «لا اله الا الله و محمد رسول الله» شعار این گروه مقاومتی است  و به همه گروه‌های مقاومتی و رهبران آن مانند شهید یاسر عرفات، «بنیانگذار هسته های مقاومت» در محله یاسمینه در شهرک قدیمی و شهیدان احمد یاسین، ابوعلی مصطفی و فتحی الشقاقی و دیگر رهبران مقاومت فلسطینی احترام می‌گذارد .

این گروه اعلام کرده که مسیر مقاومت را ادامه خواهد داد و تفنگش را که تنها به سمت اشغالگران و شهرک‌نشینان و مزدورانی که به آن‌ها کمک می‌کنند، نشانه می‌گیرد، بر زمین نخواهد گذاشت. این تفنگ تیر بی‌هدف شلیک نمی‌کند که اگر کسی این کار را کند، دیگر از گروه عرین الاسود نیست. همچنین نیروهای عضو این گروه هرگز از سلاح خود برای دریافت پول از تجار به بهانه حمایت از مقاومت استفاده نخواهند کرد.

سازوکار عملیاتی عرین الاسود

الجزیره نوشت: وحدت شکلی و هماهنگی کامل در ظاهر مکمل وحدت سازماندهی داخلی آن است. نیروهای عرین الاسود که در عنفوان جوانی با لباس متحد الشکل و سیاه پوش در حالی که تنها به مقاومت می‌اندیشند و لوله تفنگ‌هایشان را با تکه های از یک پارچه قرمز پوشانده‌اند به این معنا که نشان دهند، هیچ تیری را بیهوده شلیک نخواهند کرد، همه چشمها را خیره می‌کند.

از نظر نظامی نیز عملیات عرین الاسود منعکس کننده این رویکرد واحد است و ابتکار عمل و غافلگیری اشغالگران در مقرهای نظامی و ایست‌های بازرسی در نقاط تماس شهر نابلس را نشان می‌دهد. این نیروها منتظر حمله اشغالگران به شهر و درگیری با آن‌ها نمی‌شوند بلکه به محل‌های استقرار آن‌ها حمله می‌کنند.

نیروهای عرین الاسود، شبانه عملیات‌های خود را انجام می‌دهند تا با استفاده از پوشش شب، محرمانه ماندن کامل عملیات‌های خود استفاده می‌کنند و خود را به صورت مستمر در معرض دید قرار نمی‌دهند. این شیوه موجب محبوبیت بالای عرین الاسود در میان مردم فلسطین شده به طوری که در روز اعلام موجودیت رسمی در اوایل ماه جاری، نزدیک به پنج هزار نفر در مراسم مذکور حضور یافتند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط