رسانه تخصصی روابط بین الملل

عربستان ۳۳/۲ میلیارد دلار اوراق بدهی در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد

Diplomacyplus.ir/?p=608
عربستان ۳۳/۲ میلیارد دلار اوراق بدهی در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد

پایگاه الخلیج الجدید نوشت: «محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان در بیانیه‌ای از اتمام اجرای طرح استقراض سالانه برای سال 2021 با حجم تأمین مالی حدود 125 میلیارد ریال (33.287 میلیارد دلار) شامل اوراق قرضه اسلامی و اوراق قرضه خبر داد که بیشتر آنها ابزارهایی با درآمد ثابت برای غلبه بر خطرات نوسانات احتمالی نرخ بهره بودند.

الجدعان تاکید کرد که انتشار اوراق بدهی در چارچوب استراتژی بدهی عمومی مصوب برای رفع نیازهای مالی عمومی، استفاده از فرصت‌های موجود در بازارهای داخلی و جهانی و مدیریت ریسک‌ها است.

اخیرا مرکز ملی مدیریت بدهی در عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور اوراق قرضه اسلامی به ارزش 415 میلیون ریال (110.55 میلیون دلار) در ماه دسامبر منتشر کرده است.

ریاض پس از کاهش قیمت نفت از اواسط سال 2014 به بازار بدهی متوسل شد که منبع اصلی درآمد بزرگترین صادرکننده نفت خام و سومین تولیدکننده بزرگ در جهان است.

عربستان سال گذشته اقداماتی مانند سه برابر شدن مالیات بر ارزش افزوده و لغو هزینه کمک هزینه زندگی را با هدف افزایش منابع دولت که با کاهش تاریخی قیمت نفت خالی شده بود، اعمال کرد و درآمدهای غیرنفتی نیز تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا کاهش یافت.

ریاض پس از کاهش قیمت نفت از اواسط سال 2014 به بازار بدهی متوسل شد که منبع اصلی درآمد بزرگترین صادرکننده نفت خام و سومین تولیدکننده بزرگ در جهان است.

رسانه‌ها پیش از این اعلام کردند که بدهی عربستان سعودی در شش سال گذشته 21 برابر شده و این کشور از زمان به قدرت رسیدن ملک «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی ، نیم تریلیون دلار از دست داده است.

وزارت دارایی عربستان اعلام کرد انتظار می‌رود بدهی ملی این کشور در سال آینده میلادی 989 میلیارد ریال معادل 264 میلیارد دلار یا 31٫3 درصد تولید ناخالص داخلی آن افزایش یابد.

اخیرا یک موسسه بین‌المللی فاش کرد که عربستان سعودی با وجود افزایش قیمت نفت، دوباره به بازارهای بدهی متوسل شده تا وام جدیدی استقراض کند.

منابعی به رویترز گفتند که عربستان سعودی در حال مذاکره با بانک‌ها برای اصلاح شرایط وام 16 میلیارد دلاری سررسید سال 2023 و احتمال کاهش حجم این وام است، در حالی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان به دنبال کاهش بدهی‌های دولتی موجود است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط