رسانه تخصصی روابط بین الملل

عربستان برای پایان درگیری در یمن مصمم است اما ایران نه

Diplomacyplus.ir/?p=2618
فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن مدعی شد که عربستان سعودی به پایان دادن به درگیری در یمن مصمم است اما ایران عزم کمتری دارد.

 «تیموتی لیندرکینگ» فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن گفت که عربستان سعودی درباره پایان دادن به درگیری در یمن و اتکا به تحولات اخیر همانند آتش‌بس و تشکیل شورای ریاستی، تصمیم جدی دارد.

لیندرکینگ در مصاحبه با شبکه آمریکایی «الحره» گفت که یمن از زمان آغاز درگیری در این کشور در سال ۲۰۱۴، برای نخستین بار با یک فرصت استثنائی جهت تحقق صلح مواجه است.

وی همچنین مدعی شد: «به نظر می‌رسد که رفتارهای ایران برای بحرانی کردن درگیری آنگونه که پیش از آتش‌بس بود، تغییری نکرده و ایران در مقایسه با عربستان عزم کمتری برای پایان مسالمت‌آمیز این درگیری دارد و متأسفانه ایران پیش از آتش‌بس به تشدید درگیری‌ها دامن زد و اکنون نیز هیچ تغییری در رفتارهای ایران در قبال یمن دیده نمی‌شود».

بنابر گزارش وبگاه «الخلیج اونلاین»، لیندرکینگ درباره احتمال درج مجدد نام أنصارالله در فهرست سازمان‌های تروریستی نیز گفت: «ما به دقت نحوه رفتار طرف‌ها را زیرنظر داریم اما قطعا تمرکز کنونی ما بر روی آتش‌بس است و امیدوار هستیم که تا ۲ ژوئن ادامه یابد و پس از آن آمریکا احتمال تمدید آتش‌بس و اتکا به آن برای تحقق آتش‌بس دائمی را بررسی خواهد کرد».

وی همچنین بر اهتمام آمریکا به امنیت عربستان سعودی و دفاع از آن اشاره و تأکید کرد که ۷۰ هزار آمریکایی در عربستان سعودی و ۶۰ هزار نفر نیز در امارات اقامت دارند و از این لحاظ ارتباط مستقیمی با امنیت آمریکا وجود دارد چرا که شمار زیادی از آمریکایی‌ها در این دو کشور اقامت دارند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط