رسانه تخصصی روابط بین الملل

ضرب العجل 72 ساعته مقتدی صدر برای احزاب عراقی

Diplomacyplus.ir/?p=4391
مقتدا صدر رهبر جریان صدری آمادگی خود را برای انعقاد توافق جدید با شروطی اعلام کرد

صالح محمد العراقی که به عنوان نماینده مقتدا صدر شناخته می شود، در بیانیه ای به نقل از وی اعلام کرد: یک موضوع از انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام مهم تر است و آن مشارکت نکردن هیچ کدام از احزاب و شخصیت ها است، احزاب و شخصیت هایی که از هنگام اشغالگری آمریکا در سال 2002 تا امروز در عملیات سیاسی مشارکت داشته اند، از رهبران گرفته تا وزیران و کارکنان و ابسته به احزاب به طور مطلق از جمله جریان صدری و من این را با صدای بلند می گویم.

وی افزود: این پیشنهاد به جای همه پیشنهادهایی است که برخی از جمله سازمان ملل متحد برای آنها تلاش کرده اند و از آنها سپاسگزاریم. من از هم اکنون تا حداکثر 72 ساعت آماده ام توافقی را که متضمن این مسئله باشد، امضا کنم.

صدر ادامه داد: پدیرفتنی نیست که بگویند تحقق این مسئله پس از انتخابات آینده باشد و نه اینکه با خونریزی صورت گیرد، مجالی برای اصلاح نیست… و در نتیجه دلیلی برای دخالت من در آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد نیست، نه از طریق توئیت و نه از طریق دیگر.

«سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پایان سخنرانی خود در مراسم «روز اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان» خطاب به «سید مقتدی صدر» گفت: پیامی از سر محبت و قدردانی به برادرمان سیدمقتدی صدر و برادران جریان صدر دارم؛ ما فرزندان میهنی واحد با تاریخی واحد از خاندانی واحد بوده و هستیم و خواهیم ماند و نباید اختلافات و سوءتفاهمات میان ما فاصله اندازد و دستان فتنه و جهل و کینه وحدت ما را بر هم زند.

وی ادامه داد: ما هرگز در رابطه برادرانه‌مان با شما کوتاهی نکردیم، با وجود تنش رسانه‌ای و اقدامات نادرستی که علیه ما و علیه نهادهای حکومت انجام شد و به تعطیلی این نهادها انجامید، در کنار دیگر برادران نیروهای ملی چارچوب هماهنگی و همچنین جدا از آن، نخستین طرفی بودیم که برای متقاعد کردن شما به انصراف از تحریم انتخابات تلاش کردیم و نخستین طرفی بودیم که پیروزی شما در انتخابات را تبریک گفتیم و نخستین طرفی بودیم که از پروژه اکثریت ملی به شرط‌های مطلوب آن که حفظ جایگاه بزرگ‌ترین طیف جامعه است حمایت کردیم.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در ادامه خطاب به صدر یادآور شد که پیش از این سال‌ها در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی بسیاری با وی همراه بوده و همواره به اختلاف نظرات احترام گذاشته است و این اختلافات را عامل التهاب و اتهام نمی‌داند.

حکیم با بیان اینکه ما و برادران چارچوب هماهنگی همچنان به اهمیت و جایگاه جریان صدر و اثرگذاری آنان در مراکز تصمیم‌گیری و حضورشان در نهادهای حکومت اعتقاد داریم، عنوان کرد: این اعتقاد نه به علت وزنه انتخاباتی بلکه به علت وجود چهره‌ها و نیروهای ملی و خیرخواه در میان آنهاست.

وی افزود: تا جایی که می‌دانم برادران ما در چارچوب هماهنگی برای حفظ پیوندهای ملی و وحدت بزرگ‌ترین طیف اجتماعی و شراکت واقعی در تصمیم‌گیری تلاش‌های بسیاری کرده و می‌کنند و مسیرهای مودّت و دوستی گشوده خواهد ماند و می‌توان به نقشه راهی رسید که برای همگان رضایت‌بخش و مبنا و هدف آن منافع ملی باشد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تأکید بر اینکه رفتن سراغ انتخابات پیش از موعد به مقدمات و بررسی آن در مجلس و بحث‌های حقوقی نیاز دارد تا گزینه‌ای عملی و ایمن و قابل قبول برای همه شرکای سیاسی باشد، گفت: این گزینه‌ای است که می‌توان بعد از تشکیل دولت جدید و تعدیل قانون انتخابات و تضمین سلامت کمیساریای عالی مستقل انتخابات و تأمین لوازم لجستیک و فنی مطلوب برای اجرای انتخاباتی سالم که در آن اشکالات انتخابات اخیر برطرف شود و نیز تصویب بودجه در کشور درباره آن بحث و بر سر اجرای آن تفاهم کرد.

حکیم از همه طرف‌ها خواست که در عرصه سیاسی و مردمی و رسانه‌ای خویشتن‌داری پیشه کنند و به عقلانیت و منطق و تفاهم میدان دهند چرا که عراق از جنگ و نزاع و درگیری خسته شده و ملت در انتظار مژده خیر و خدمات و راه حل‌هاست

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط