رسانه تخصصی روابط بین الملل

شکاف در تل آویو؛ درگیری همزمان نتانیاهو با ارتش و حریدی‌ها

Diplomacyplus.ir/?p=11186
وضعیت نتانیاهو این روزها چندان مساعد نیست و به نظر می رسد که کابینه ائتلافی اش تا آستانه فروپاشی به پیش رفته است. روزنامه صهیونیستی «معاریو» نیز در گزارشی از زمزمه خروج ۲ حزب حریدی (ارتدوکس های دینی) از کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به علت رای دادگاه عالی رژیم صهیونیستی مبنی بر لزوم خدمت وظیفه اجباری حریدی ها در ارتش و تعلیق بودجه مدارس دینی آنها خبر داده است. این خبر بیش از هرچیز موقعیت نتانیاهو در کابینه دست راستی تل آویو را تضعیف خواهد کرد.

وضعیت نتانیاهو این روزها چندان مساعد نیست و به نظر می رسد که کابینه ائتلافی اش تا آستانه فروپاشی به پیش رفته است.  روزنامه صهیونیستی «معاریو» نیز در گزارشی از زمزمه خروج ۲ حزب حریدی (ارتدوکس های دینی) از کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به علت رای دادگاه عالی رژیم صهیونیستی مبنی بر لزوم خدمت وظیفه اجباری حریدی ها در ارتش و تعلیق بودجه مدارس دینی آنها خبر داده است. این خبر بیش از هرچیز موقعیت نتانیاهو در کابینه دست راستی تل آویو را تضعیف خواهد کرد.

چرایی کناره گیری

 مهمترین دلیل کناره گیری این دو حزب از ائتلاف حاکم حکم دادگاه عالی مبنی بر خدمت وظیفه اجباری حریدی ها و قطع بخشی از بودجه مدارس دینی آنها است. کابینه نتانیاهو از طریق نمایندگان ائتلاف خود در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی اخیرا پیش نویس قانون معافیت حریدی ها از خدمت وظیفه اجباری را در قرائت اول در کنست تصویب کرد. یوآو گالانت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تنها نماینده ائتلاف حاکم بود که به آن رای مخالفت داد. این قانون باید در قرائت دوم و سوم نیز در کنست تصویب شود. هدف نتانیاهو از این اقدام راضی کردن سران احزاب و جریان های دینی ائتلاف خود برای جلوگیری از خروج آنها از کابینه و سرنگونی آن صورت گرفت. این قانون شامل کاهش سن معافیت از خدمت وظیفه اجباری برای «حریدی‌ها» به ۲۱ سال است؛ درحالی که سن معافیت هم اکنون ۲۶ سال است.

برای دهه‌ها، جوانان حریدی با ثبت نام در مدارس دینی برای مطالعه متون دینی و دریافت مهلت های تحصیلی مکرر یک ساله تا رسیدن به سن معافیت خدمت وظیفه اجباری، توانسته اند از خدمت وظیفه فرار کرده و مشمول معافیت شوند، اما دادگاه عالی رژیم اسرائیل به تازگی با رد ضمنی این قانون حکم داد که دانش آموزان مدارس دینی حریدی باید به خدمت وظیفه اجباری اعزام شوند. این حکم دادگاه عالی برخلاف وعده نتانیاهو به همکاران تندرو خود در کابینه است و موقعیت نتانیاهو را بیش از گذشته تضعیف خواهد کرد.

شکاف نتانیاهو و ارتش

از سوی دیگر، اختلافات فزاینده بین فرماندهان نظامی ارتش رژیم صهیونیستی و کابینه تل آویو بر سر جنگ غزه آشکار شده و سؤالاتی را در مورد آینده جنگ غزه ایجاد کرده است.

در حالی که نتانیاهو ادعای شکست کامل حماس  در غزه را دارد، اما «دانیل هاگاری»، سخنگوی ارشد ارتش صهیونیستی از درخواست مکرر نتانیاهو برای پیروزی مطلق بر گروه‌های فلسطینی انتقاد کرد و گفت: «این ایده که حماس باید کامل نابود شود، به معنای ریختن خاک و شن در چشم مردم است.»

«گادی شمنی»، ژنرال بازنشسته اسرائیلی به نیویورک تایمز گفته است که ارتش دیگر به رهبری سیاسی در تل آویو اعتقاد ندارد، چون ارتش فاقد استراتژی کلی است و شکاف فزاینده اسرئیل و ایالات متحده را نظاره گر است.

از زمان حمله 7 اکتبر که حدود 1200 صهیونیست کشته و حدود 250 اسرائیلی اسیر شدند، شواهد زیادی در دست است که نشان می دهد مقامات اسرائیلی از برنامه های حماس برای این عملیات اطلاع داشتند؛ اما آنها را جدی نگرفتند و این بزرگترین محل انتقاد نظامیان از مقامات سیاسی  است.

هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی گفته است که مسئولیت این شکست را می پذیرد، اما نتانیاهو هنوز این کار را به صراحت انجام نداده و مسئولیتی درباره شکست در برابر نیروهای فلسطینی نپذیرفته است.

چرا فرماندهان ارتش صهیونیستی نگرانند؟

مهمترین نگرانی برای نظامیان اسرائیلی تضمین این است که موقعیت خود در غزه را که به سختی در برابر حماس بدست آورده اند، از دست نرود. از همین رو دریاسالار هاگاری گفته است که برای حفظ موقعیت نظامیان در غزه باید برخی نیروهای نظامی در غزه جایگزینی جایگزین شود. از این رو نیروهای نظامی صهیونیست با تمدید معافیت نیروهای حریدی از سربازی مخالف هستند و خواستار افزایش نیروهای نظامی آماده و ذخیره هستند.

از سوی دیگر، ارتش صهیونیستی از وضعیت بلاتکلیفی  در غزه رنج می برد، چون تا کنون و پس از هشت ماه هنوز نتانیاهو هیچ برنامه و چشم اندازی برای پایان جنگ و مرحله پس از جنگ در غزه ارائه نداده و مشخص نیست که وضعیت غزه به چه سویی می رود؟ نتانیباهو تا کنون در مورد اینکه در نهایت چه کسی مسئولیت 2.2 میلیون ساکن منطقه محصور غزه را بر عهده خواهد گرفت، چیزی نگفته و همین مسئله باعث سردرگمی نظامیان صهیونیست اشغالگر در غزه شده است.

ژنرال شمنی از فرماندهان صهیونیست خطاب به نتانیاهو گفته است: «شما باید تصمیم بگیرید، به ما بگویید در غزه چه می خواهید؟ شما تشکیلات خودگردان فلسطین را نمی خواهید، باشه. در عوض به ما بگویید چه می خواهید. یک اداره نظامی؟ حتی این را هم نمی گوئید!»

یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل هم ماه گذشته گفت که ناتوانی نتانیاهو در انتخاب روشن هدف در غزه باعث شده تا اسرائیل به‌طور اجتناب‌ناپذیر به سمت دو نتیجه نامطلوب سوق پیدا کند:  یا حکومت نظامی در غزه یا پذیرش بازگشت حماس به قدرت. گالانت در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «ما بدون هیچ هدفی و بهای سنگین اقتصادی و قربانیان زیادی در غزه درگیر هستیم.»

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط