رسانه تخصصی روابط بین الملل

شرکت‌های نفتی بین‌المللی از اقلیم کردستان عراق خارج می شوند

Diplomacyplus.ir/?p=3428
یک نماینده پارلمان عراق از خروج شرکت‌های نفتی بین‌المللی از اقلیم کردستان و انتقال احتمالی آنها به جنوب عراق، به دلیل اختلافات اربیل – بغداد خبر داد.

 «سوران عمر» عضو کمیسیون اقتصاد و صنعت پارلمان عراق امروز (یکشنبه) اعلام کرد: با توجه به عدم حل اختلافات بغداد – اربیل بر سر مسایل باقی‌مانده پرونده نفتی، اقلیم کردستان عراق شاهد خروج شرکت‌های بین المللی از منطقه باشد و احتمالا این شرکت‌ها ترجیح دهند منافع خود را به جنوب کشور منتقل کنند.

عمر در بیانیه‌ای که روزنامه «الصباح» عراق منتشر کرده، افزود: «انتظار می‌رود که شاهد خروج شرکت‌های بین‌المللی از اقلیم کردستان باشیم که پروژه‌های بزرگی در جنوب عراق دارند؛ شرکت هایی که منافعی در عراق دارند و  مشارکت خود با دولت مرکزی بغداد را بر مشکلات و اختلافات میان اربیل – بغداد ترجیح می‌دهند».

عضو کمیسیون اقتصاد و صنعت پارلمان عراق تأکید کرد که «تمام صحبت‌ها و مذاکرات صورت گرفته بین دو طرف تاکنون بر سر مناصب و پست‌ها بوده و نه بر سر حق و حقوق نفتی اقلیم کردستان یا مشکلات بین اربیل و بغداد به‌ویژه در زمینه نفت و گاز».

وی در رابطه با تأثیرات اقتصادی خروج شرکت‌های نفتی بین‌المللی از کردستان عراق روی اقتصاد اقلیم نیز گفت: «خروج شرکت‌های خارجی که در اقلیم کردستان فعالیت می‌کنند، تأثیر زیادی روی اقتصاد اربیل خواهد گذاشت، به‌ویژه که ۹۰ درصد درآمدهای اقلیم از صادرات نفت است. بنابراین خروج این شرکت ها باعث توقف صادرات نفت اقلیم می‌شود و این به معنای پایان اقتصادی منطقه است و امیدواریم که این اتفاق نیفتد و به این نقطه نرسیم».

دادگاه فدرال عراق در فوریه سال جاری با صدور حکمی، قانون نفت و گاز منطقه کردستان عراق را مغایر قانون اساسیاین کشور دانست و بر اساس حکم دادگاه فدرال عراق، منطقه کردستان عراق ملزم به تحویل نفت به دولت مرکزی این کشور است.

این در حالی است که اربیل این تصمیم دادگاه فدرال عراق را غیرقانونی و مغایر قانون اساسی این کشور دانسته و مدعی شده که با این حکم، مبنای قانونی استقلال، بخش نفت و گاز منطقه کردستان عراق از بین می‌رود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط