رسانه تخصصی روابط بین الملل

شرط گذاری‌های فرابرجامی آمریکا برای ایران

Diplomacyplus.ir/?p=2399
در حالیکه مذاکرات وین از ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ تاکنون در انتظار تصمیم‌گیری سیاسی آمریکا است، این کشور همچنان برای لغو تحریم‌ها و تعهدات بدیهی خود که لازمه رسیدن به توافق است، شرط گذاری می کند.

نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی درباره مذاکرات وین نوشته است: دیپلمات‌ها هنوز در انتظار حل یک مساله بین آمریکا و ایران هستند. آن مساله هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که شاخه ای قدرتمند از بدنه ارتش ایران محسوب می شود.

پولیتیکو اذعان می کند: دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۹ به عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری خود، سپاه را در فهرست موسوم به “سازمانهای تروریستی خارجی” قرار داد.

این رسانه آمریکایی ادامه می دهد: اکنون این موضوع به مراحل پایانی مذاکرات طولانی مدت برای احیای توافق هسته ای در دوره ریاست جمهوری جو بایدن کشیده شده است.

پولیتیکو در این گزارش همسو با سیاست های واشنگتن از یک سو مدعی می شود خروج سپاه از فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی خارجی، مساله مورد اختلافی است که از نظر فنی خارج از محدوده برجام است؛ و از سوی دیگر به نقل از یک مقام آمریکایی به شرط گذاری فرابرجامی آمریکا اعتراف می کند.

پولیتیکو به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که موضع واشنگتن این بوده است که تا زمانی که ایران با برداشتن گام‌های خاص برای کاهش نگرانی‌های امنیتی فراتر از برجام موافقت نکند، نام سپاه را از فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی لغو نخواهد کرد.

این رسانه آمریکایی به نقل از این مقام که نامش را بیان نکرده ، با ادعای تهدیدهای مداوم علیه آمریکایی ها در منطقه گفته است این موضع تغییر نمی کند.

پولیتیکو همچنین ادعا کرده است: واشنگتن در ابتدا پیشنهاد کرد در ازای تعهد ایران به توقف هدف قرار دادن آمریکایی‌ها در منطقه و اجتناب از انتقام‌جویی علیه مقامات سابق آمریکایی به دلیل ترور (سردار شهید) قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰، سپاه پاسداران را از فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی خارج کند اما ایران از دادن چنین تعهدی خودداری کرد.

در این گزارش همچنین آمده است: انریکه مورا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران را هماهنگ می کند، در هفت هفته گذشته پیشنهادات بین دو طرف را بدون نتیجه منتقل کرده است و حتی در ماه گذشته در تلاش برای دستیابی به یک توافق بین تهران و واشنگتن به دیپلماسی فعال پرداخته است. با این حال، مذاکرات همچنان متوقف هستند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در گفتگوی تلفنی با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرده که لازم است دولت بایدن شجاعت اصلاح مسیر غلط کاخ سفید در دولت قبل را داشته باشد و در تمایل ایران برای رسیدن به یک توافق خوب و قوی شکی وجود ندارد.

نشریه آمریکایی پولیتیکو که خود به شرط گذاری آمریکایی ها اذعان کرده، نوشته است: موضوع از چنان حساسیت سیاسی در واشنگتن و تهران برخوردار است که مصالحه را غیرممکن ساخته و اکنون توافق در مورد آن بیش از پیش غیر واقعی به نظر می رسد و مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ایران به بن بست کامل رسیده است.

این رسانه آمریکایی در حالی با اذعان به تقاضاها و شرط گذاری های فرابرجامی آمریکا چنین مطلبی را بیان می کند که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی گفت “ما هنوز در تلاش برای بررسی بازگشت متقابل به پایبندی به برجام هستیم. ما شاهد شرایط با وجود یک توافق و همچنین شرایط بدون توافق بوده ایم. از منظر منافع آمریکا، داشتن یک توافق به نفع ما است.”

البته وزیر خارجه آمریکا در تداوم سیاست دوگانه دیپلماسی و فشار واشنگتن تهدید کرده است: اگر توافقی وجود نداشته باشد، ما به همراه متحدان و شرکای خود همه اقدامات لازم برای رسیدگی به چالش ها را انجام خواهیم داد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم ها به صورت حداکثری رفع شود و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط