رسانه تخصصی روابط بین الملل

سیگنال حملۀ نظامی قریب الوقوع به سوریه در اظهارات اردوغان

Diplomacyplus.ir/?p=2868
اردوغان اعلام کرد نیروهای کشورش برای عملیاتی آماده می شوند که منطقۀ امن 30 کیلومتری در مرزهای جنوبی ترکیه را تکمیل می کند.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی از عزم کشورش برای «تکمیل باقی ماندۀ منطقۀ امن 30 کیلومتری» در شمال سوریه خبر داد.

به نوشتۀ TRT، اردوغان در نشست کابینه اعلام کرد نیروهای نظامی و امنیتی ترکیه برای عملیاتی آماده می شوند که امنیت منطقه ای به عمق 30 کیلومتر از مرزهای جنوبی ترکیه را تضمین کند.

منتقدان اردوغان، از جمله دو روزنامه نگار و تحلیل گر سرشناس ترکیه، چنگیز آکتار و عبدالله بوزکورت، این اظهارات را «سیگنال حمله ای جدید به کردهای سوریه» تفسیر کرده اند.

لازم به ذکر است، ترکیه مدت ها است در پی اشغال یک نوار 30 کیلومتری در امتداد مرزهای جنوبی خود با سوریه است تا به زعم خود یک «منطقۀ امن» ایجاد کند و به این ترتیب نیروهای کرد را از مرزهای خود دور کند و از ایجاد یک موجودیت کردی در این منطقه جلوگیری به عمل آورد. اما علی رغم اشغال بخش هایی از مناطق شمالی سوریه، از جمله مناطق عفرین، جرابلس، گری سپی و سرکانی، مداخلۀ ایالات متحده و روسیه مانع از تحقق این برنامۀ ترکیه شد.

گفتنی است، اینک که موضوع پیوستن دو کشور سوئد و فنلاند به پیمان ناتو مطرح شده و تنها مخالف آن ترکیه است، حکومت این کشور به نحوی دست به باج خواهی زده و به ویژه خواستار تجدید نظر در روابط این کشورها با کردهای سوریه شده است. به نظر می رسد برخی کشورهای عضو ناتو نیز تمایل دارند برای جلب نظر مساعد ترکیه امتیازاتی به اردوغان بدهند. یکی از این کشورها انگلستان بود که ممنوعیت فروش تسلیحات به ترکیه را لغو کرد.

سکوت در برابر یک حملۀ نظامی دیگر به کردهای سوریه می تواند امتیاز دیگری باشد که اردوغان از متحدانش در پیمان ناتو طلب می کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط