رسانه تخصصی روابط بین الملل

سنای فرانسه با حمایت از ارمنستان، تحریم جمهوری آذربایجان را خواستار شد

Diplomacyplus.ir/?p=5996
مجلس سنای فرانسه با تصویب متنی ضمن حمایت از ارمنستان از دولت خواست تا با شرکای اروپایی‌اش «قوی‌ترین پاسخ‌ها» از جمله تحریم گازی را علیه جمهوری آذربایجان در نظر بگیرد.

مجلس سنای فرانسه با تصویب متنی ضمن حمایت از ارمنستان از دولت خواست تا با شرکای اروپایی‌اش «قوی‌ترین پاسخ‌ها» از جمله تحریم گازی را علیه جمهوری آذربایجان در نظر بگیرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانسه، در این متن از دولت خواسته شده است پاسخی محکم به اقدام جمهوری آذربایجان از جمله تحریم واردات گاز را بررسی کند و همچنین خروج فوری نیروهای آذربایجان را از خاک ارمنستان خواستار شد.

پیش‌نویس این طرح غیرالزام آور عصر دیروز (سه‌شنبه) با ۲۹۵ رای موافق در برابر تنها یک مخالف و ۳۶ رای ممتنع به تصویب رسید و در آن آزادی و بازگرداندن تمامی اسرای جنگی ارمنستان نیز مطالبه شد.

بر پایه این گزارش، ارمنستان و آذربایجان ساعاتی پس از بمباران مرزی جدید در درگیری‌هایی که در ماه های اخیر صدها کشته برجای گذاشته است، روز دوشنبه در واشنگتن گفت‌وگو کردند.

برونو روتایو سناتور جمهوری‌خواه و از مبتکران این پیش‌نویس، با ابراز تاسف از سیاست ‌های یک بام و دوهوا در مسائل مشابه همچون جنگ اوکراین، گفت: زمان مشاهده وقایع نیست. از این پس باید تصمیم گرفت. دیگر زمان اعتراض هم نیست باید تحریم‌ اعمال شود.

اولیویه بشت وزیرمشاور بازرگانی خارجی فرانسه با بیان اینکه «هیچ کشوری در صحنه بین المللی بیشتر از فرانسه از ارمنستان حمایت نکرده است»، افزود: نقش فرانسه «تسهیل گفت‌وگوها» بین طرف‌ها و «تلاش برای کمک به ایجاد جو اعتماد و عدم اتخاذ اقدامات تلافی جویانه علیه یک طرف به دلیل افزایش خطر خصومت» است.

روز جمعه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای به مناسبت دومین سالگرد پایان جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ، از جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواست تا به تلاش‌های آشتی جویانه خود برای جلوگیری از تلفات انسانی و خسارت های غیرضروری بیشتر، ادامه دهند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط